Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Mozilla.sk – Nový web má 1 rok

LogoMožno si to ani nezdá, ale dnes oslavujeme prvý rok fungovania webových stránok Mozilla.sk v novej podobe, tak ako ich poznáte teraz. A ako to vlastne začalo?


Začiatok prebiehal v skromnom duchu, kedy bolo našim cieľom hlavne sprehľadniť produkty Mozilla a iné odvodené, informovať vás o novinkách v tejto oblasti a ponúknuť technickú podporu v podobe fóra. Tým nie menej dôležitým cieľom bolo tiež spríjemniť vzhľad stránok, sprehľadniť obsah, štruktúru a vizuálnu podobu. Spusteniu predchádzali dlhé prípravy, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Na stránkach sme ponúkali lokalizačné balíky, zhruba 20 preložených rozšírení a pár stručných charakteristík jednotlivých programov, vrátane menších návodov.

O raste, ktorý sme počas roka zaznamenali, sa nám v podstate ani nesnívalo. Za pomoci nových lokalizátorov sa nám do dnešného dňa podarilo rozšíriť počet lokalizovaných rozšírení na 312, pričom všetky boli počas roka pravidelne aktualizované (celkovo asi 900 aktualizácií), takže na našich stránkach ste si mohli vždy nájsť nielen aktuálnu verziu, ale aj tie staršie. Na základe tohto nárastu počtu preložených rozšírení bolo nutné pristúpiť k vylepšeniu sekcie rozšírení – pribudli možnosti triedenia a kategorizácie, ktoré mali za úlohu spríjemniť a zjednodušiť vyhľadávanie.
Medzi lokalizované programy pribudol SunbirdMozBackup. V komunikácii s Mozilla CorporationMozilla Foundation sa nám podarilo docieliť nielen vydávanie lokalizačných balíkov, ale aj kompletných slovenských inštalácií Firefoxu, ThunderbirduSunbirdu, ktoré získali prívlastok oficiálne.
Na stránkach pribudlo množstvo návodov, ktoré riešia najčastejšie sa vyskytujúce problémy pri práci s danými programami. Oceňujú ich hlavne začiatočníci. Vo fóre, ktoré štartovalo s nulovými počtami, je momentálne 520 registrovaných používateľov a viac ako 6300 príspevkov. Ako jednému z piatich lokalizačných tímov na svete sa nám podarilo presadiť integráciu nášho slovníka pravopisu do programu Firefox 2.0. Rozrástli sa rôzne rubriky a stránky sú priebežne aktualizované a dopĺňané o nové informácie.
V budúcnosti by sme chceli naďalej pokračovať vo vylepšovaní – je pripravovaná nová grafická ale aj štrukturálna podoba stránok, naďalej prebieha lokalizácia množstva ďalších rozšírení, vo finálnej fáze je aj plnohodnotná slovenská inštalácia programu Flock, a na dobrej ceste je i lokalizácia programu SeaMonkey. Ostatnou udalosťou našej komunity bolo prvé oficiálne stretnutie, ktoré bolo tento rok v Trenčíne. Členovia tímu sa prvýkrát stretli takpovediac fyzicky, nielen virtuálne.
Veríme, že vy ako priaznivci Mozilly a s tým súvisiacich produktov ste s dosiahnutými výsledkami spokojní. Vo svojom nasadení plánujeme i naďalej pokračovať. Zároveň by sme vás radi vyzvali, aby ste nám aj v budúcnosti a vo väčšej miere pomohli s testovaním, odhaľovaním chýb v pripravovaných programoch a rozšíreniach, prípadne zapojili sa do lokalizácie rozšírení, návodov a podobne. Radi vás taktiež uvidíme v hojnejšom počte na našom fóre, ktoré by sme chceli výrazne oživiť. A to nielen riešením problémov, ktoré sa občas vyskytujú, ale aj diskusiou a výmenou skúsenosti.
Mozilla.sk by chcela mať o rok vlastné logo a preto by sme privítali vaše návrhy, nákresy, skice či iné formy návrhu loga. Pretože sme dobrovoľným združením a nevyvíjame komerčné aktivity, naše možnosti odmeniť vás nie sú veľmi veľké. Ak však bude váš návrh použitý pri vytvorení konečnej verzie loga, autor dostane malý darček v podobe predmetov na tému Firefoxu Thunderbirdu, a samozrejme bude jeho autorstvo na príslušnom mieste uvedené.

Za nás môžeme prisľúbiť, že budeme aj ďalší rok napĺňať svoje poslanie, a želáme sebe, tomuto portálu a aj vám, aby bol aj ďalší rok slovenskej Mozilly naplnený aktivitami aspoň tak ako ten, ktorý práve uplynul.

16 komentárov k príspevku “Mozilla.sk – Nový web má 1 rok”

 1. vybrali.sme.sk napísal:

  Mozilla.sk – Nový web má 1 rok…

  Mozilla.sk dnes oslavuje prvy rok fungovania webovych stranok v novej podobe. Gratulujem…

 2. Janko napísal:

  Gratulujem a nech sa vám darí!

 3. Sajdak napísal:

  Mam radost spolocne s vami. A zelam vela chuti do dalsej cinnosti, aby som sa mohol sem vracat co najcastejsie pri kazdom novom prispevku. Vdaka za doterajsiu cinnost!

 4. Gohom napísal:

  Pripájam sa ku gratulácii – nám všetkým, ktorým táto komunita prináša niečo pozitívne. Tvorcom a poradcom patrí veľká vďaka za čas a námahu venovanú chodu tejto stránky aj odpovedaniu na (veľa krát divné) otázky. Som rád, že som túto stránku ale aj vôbec programy z Mozilláckej rodiny objavil. Veľa síl do budúcnosti !!!

 5. 2laak napísal:

  Ja sa tiez len pripojit viem ku gratulacii. Len tak dalej, drzim paste, nech sa vam dari…

 6. glumm napísal:

  pripajam sa aj ku gratulacii. DAKUJEM za tento WEB. a prajem dalsie uspechy do buducna.

 7. MMX napísal:

  Za celý programátorský tým KÝBLSoft vám chcem poblahoželať… naše stránky (www.kyblsoft.sk) sa zobrazuju oveľa krajšie na firefoxe ako na IE (hamba IE). Gratulujem k prvému úspešnému roku fungovania a želám veľa šťastia.

  Len ťak ďalej!

 8. Martin Hombauer napísal:

  Pripajam sa ku gratulacii, nechodim sem casto, ale som hrdy na tento web aj na to, co robite a ako to robite.

 9. vasava napísal:

  Mne sa paci najma design stranky. Toto je to. Toto je stranka. Takych nie je vela. Prajem dlhotrvajuci zapal pre spravovanie tohto webu, nech je aj nadalej jednoducho zostavena, obsahujuca stale kvalitnejsie produkty mozilla.com

 10. gutan52 napísal:

  Na svetovej šachovnici Ste dobrí, gratulujem Vám.

  Upozornite nás na “pat”
  Porazenec už dostal MAT,
  ale Veľmajster mu dovolil ešte vrátiť ťah späť a dohrať to dobrovoľne snami v mnohých simultánkach. Porazenec sa však tvári ako “víťaz”, a z pospolitého ľudu mnohí to už vzdali, rezignovali a nahovárajú aj nám ostatným, aby sme to už vzdali. Málo nás je, ktorí pokračujeme v rozohranej partii, ale vieme, že pokračujeme podľa Veľmajstrového Návodu. Tak pozor – držme sa spolu toho Návodu a dohrajme k Víťazstvu. To vám praje Jozef G. z BB.

 11. gutan52 napísal:

  takže ešte raz gratulujem a držte sa aj ďalší rok.
  Požehnaný Nový rok 2007 vám praje Jozef G. z BB

 12. Patrik Beliš napísal:

  Chcem si to stiahnut a ako?????????

 13. Patrik Beliš napísal:

  gratulujem za tento program ktorý ste vytvoryly vi GRATULUEM

 14. SlovakSoft napísal:

  Patrik Beliš:
  http://www.mozilla.sk/download/
  Vytvoril ho niekto iný, tu sa venujeme jeho lokalizácii do slovenčiny.

 15. Roman Novak napísal:

  Tak aspoň jedna gratulace od nás z ČR 🙂
  A směle do druhého roku! R.

 16. Hotels in Ooty napísal:

  Toto je skutočná a pre spotrebiteľov a samozrejme ponuka bezplatné služby je vždy určite generovať väčšiu prevádzku, to je niečo, čo som teraz zvažuje, že na mojich stránkach.

Komentáre sú uzavreté.