Aktuálne verzie
pre Windows
Napísali o Mozille

inverse.com: Why You Should Seriously Consider the New Firefox Quantum Browser
Firefox is getting a massive speed boost, and it could persuade Google Chrome and Safari users to switch over. Mozilla has described Version 57 of the web browser as such a big change that it needed a special name to go along with it.

Techbyte.sk: Firefox získa bezpečnostný upgrade založený na prehliadači Tor
Mozilla si berie príklad od Toru a snaží sa urobiť prehliadanie vo Firefoxe omnoho osobnejším. Nezisková organizácia Mozilla odstráni z Firefoxu funkciu, ktorá umožňuje sledovanie užívateľov cez početné množstvo stránok bez použitia cookies.

Zive.sk: Firefox definitívne končí s Flashom. Zatiaľ len v Androide
Spoločnosť Mozilla, ktorá vyvíja populárny webový prehliadač Firefox, oznámila definitívne ukončenie podpory pre rozšírenie Adobe Flash na operačnom systéme Android.


Ďalšie články »

Prichádza nová generácia: Firefox 57 Quantum

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu novej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 57.0 Quantum. Je založený na od základov prepracovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 57.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 3500 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a množstvo noviniek pripravovaných posledný rok. Pripravte sa na úplne nový Firefox.

Firefox 57 je rýchly. Veľmi rýchly. Je viac ako dvakrát rýchlejší ako Firefox pred 6 mesiacmi. Je postavený na prepracovanom vykresľovacom jadre s úplne novou technológiou od nášho pokročilého výskumného tímu a vyzdobený čistým moderným používateľských rozhraním. Dnes vychádza prvá z niekoľkých verzií, ktoré nazývame Firefox Quantum, ktoré sú navrhnuté tak, aby se dostali k veciam, ktoré potrebujete a máte radi rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Ak sa chcete dozvedieť viac o programe Firefox Quantum navštívte Mozilla Blog.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 57 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Kompletne nové vykresľovacie jadro, navrhnuté pre plné využitie možností výkonu moderných zariadení
 • Prepracované rozhranie “Photon” s čistým, moderným vzhľadom, konzistentnými vizuálnymi prvkami a optimalizáciou dotykových obrazoviek. Používatelia si môžu zvoliť tmavú alebo svetlú tému a zároveň s tým kombinovať hustotu prvkov (kompaktnú, normálnu a pre dotykové zariadenia)
 • Zjednotený panel adresy a panel vyhľadávania. Získajte viac informácii, ako pridať samostatný panel vyhľadávania na panel s nástrojmi
 • Nová vylepšená stránka Novej karty, ktorá obsahuje najčastejšie navštevované stránky a nedávno navštívené stránky
 • Aktualizovaná prehliadka produktu zameraná na nových a vracajúcich sa používateľov prehliadača Firefox
 • Vylepšený AMD VP9 hardvérový video dekodér pre prehrávanie videa s nižšou spotrebou energie
 • Rozšírená časť v Nastaveniach na spravovanie všetkých povolení webových stránok
 • Firefox odteraz podporuje výhradne rozšírenia vytvorené pomocou API WebExtension. Nepodporované staršie rozšírenia založené na technológii XUL nebudú fungovať. Získajte viac informácií o našich snahách o zlepšenie výkonu a bezpečnosti rozšírení
 • Funkcia automatického posúvania, posúvanie cez vstup z klávesnice a posúvanie cez dotykové gestá odteraz používajú asynchrónnu technológiu. Tieto spôsoby posunu sú teraz podobné ako iné vstupné metódy, ako je napríklad kolieskom myši, a poskytujú hladší zážitok pri posúvaní na webových stránkach
 • Odstránené tlačidlo Zdieľať na panely nástrojov. Ak je pre vás táto funkcia dôležitá, môžete namiesto toho nainštalovať rozšírenie Share Backported
 • Kompletná obnova vizuálu svetlej a tmavej témy aj pre Nástroje pre vývojárov, ktoré zodpovedajú novému vizuálnemu štýlu Firefoxu Quantum
 • Inšpektor zobrazuje hodnoty premenných CSS na ukazovateli myši
 • Kompletne nová, prepracovaná Konzola prehliadača. Spoločne s nástrojmi Ladenie a Sieť bola Konzola prehliadača prepísaná pomocou moderných webových technológií ako sú React a Redux
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Opätovne dávame do pozornosti, že po počínajúc touto verziou prestávajú fungovať všetky rozšírenia, ktoré nevyužívajú WebExtension API. Týka sa to napríklad rozšírení, ktoré umožňujú výrazne upravovať vzhľad Firefoxu. Rozšírenia fungujúce vo Firefoxe 57 nájdete na Portáli Mozilla Add-ons označené ako “Kompatibilné s Firefoxom 57+”. Väčšina najpoužívanejších doplnkov by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 57.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Mozilla uvoľnila Firefox 57 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Medzi zásadné zmeny patrí vylepšenie výkonu a aktualizované používateľské rozhranie. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 57 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 58 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať tentokrát až o 10 týždňov, teda 23. januára 2018.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 57.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už siedmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 52 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

3 komentáre k príspevku “Prichádza nová generácia: Firefox 57 Quantum”

 1. Pavel napísal:

  Úplne celé zle bez upozornenia mi zmenilo cely firefox a zmizli mi nastavené okná a nejde to ani obnoviť. Už by aj stačilo páni vývojári nie !!!! Keď už také radikálne zmeny tak aspoň upozornenie by bolo na mieste. Ak sa mi to nepodarí obnoviť tak s firefoxom na dobro končím a radšej budem mať chrome.

 2. Matej napísal:

  Zdravim, da sa nejakym sposobom vratit/prepnut stary vzhlad? Novy je pre mna strasny. Dakujem

 3. Johny napísal:

  úplne celé komplet zle… po aktualizácii som ju po par minútach odinštaloval a vrátil sa späť k starej verzii a zakázal automatické aktualizácie… nefunguje mi asi 90% rozšírení na ktoré som zvyknutý – je to asi 10 rozšírení – a neklamte! neponúkate žiadne alternatívy,hoci sa to snažíte tvrdiť!!! predpokladám,že preto, lebo žiadne ani neexistujú, takže si svoj FF 57 niekam strčte!

Pridať komentár

XHTML: Môžete použiť nasledujúce tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>