Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Zaradenie slovenského spravodajstva do Firefoxu

Vyjadrenie k výberu servera Sme.sk ako poskytovateľa obsahu pre ukážkový kanál RSS dostupný vo Firefoxe.

Firefox vo svojom predvolenom nastavení ponúka ukážkový kanál RSS nazvaný Latest Headlines, v ktorom sa objavuje spravodajstvo nejakého spravodajského servera – je to ukážka jednej z funkcií Firefoxu, kde sa medzi záložkami môžu nachádzať aj záložky s dynamicky sa meniacim obsahom, ktorý je načítavaný z akékoľvek kanála RSS. Túto funkciu Firefox obsahuje od verzie 1.0 a predvolene sa v čistom profile zobrazuje ako záložka Prehľad správ na paneli záložiek.

Lokalizované verzie majú možnosť nastavenia vlastného kanála s relevantným obsahom pre krajinu, pre ktorú je daná lokalizácia určená. Doteraz bolo v slovenskej verzii dostupné spravodajstvo BBC v angličtine, pričom väčšina ostatných lokalizácií mala vlastný národný kanál. Nad možnosťou zahrnúť do slovenskej verzie lokalizovaný kanál sme rozmýšľali pri vydaní Firefoxu verzie 2.0 v roku 2006, z rôznych príčin sme to však nestihli zrealizovať a dohodli sme sa, že výmenu urobíme do vydania verzie Firefox 3.0.

Pri rozhodovaní o novom zdroji slovenského spravodajstva sa zohľadňovalo niekoľko podmienok – ponúkaný obsah malo byť seriózne spravodajstvo (tj. nie bulvár), spravodajstvo malo byť široko zamerané na všetky oblasti života, všetky regióny Slovenska apod. a teda malo byť zaujímavé pre čo najväčší počet ľudí. Keďže slovenskú verziu používa nezanedbateľné množstvo ľudí, potencionálny server musel zvládať niekoľkonásobne zvýšený nápor (pokiaľ si používateľ túto záložku neodstráni, správy sa načítavajú pri každom spustení prehliadača a pravidelne sa v určitých intervaloch aktualizujú).

Keďže celú túto dennodennú činnosť vykonávame zadarmo, držali sme sa aj v tomto prípade zásady, že nebudeme za zaradenie požadovať žiadne finančné ohodnotenie ani nič podobné. Ale, podobne ako pri vyhľadávacích moduloch, ktorých je v slovenskej verzii 7, aj tu sme uplatnili prax, že sme predstaviteľom daného servera navrhli nešpecifikovanú spoluprácu pri propagovaní produktov od Mozilly, hlavne Firefoxu. Na predstaviteľoch každého servera je navrhnúť formu tejto spolupráce/propagácie. Jedným z faktorov pri rozhodovaní teda bol aj fakt, aký veľký zásah bude mať prípadná reklamná/mediálna kampaň či iná podpora projektov pod hlavičkou Mozilla.sk.

Z týchto podmienok nám vyšiel jediný vítaz – server Sme.sk. Takéto boli podmienky, takýto je víťaz. Požiadavku na zmenu predvoleného kanála RSS sme do Mozilly odoslali v lete roka 2007. Ohradzujeme sa voči konštatovaniam v niektorých diskusných fórach, že ide o podporu denníka Sme vo Firefoxe. Úmysel je presne opačný. Oficiálne poradie najnavštevovanejších serverov podľa Asociácie internetových médií a ich monitoru na Slovensku je: Zoznam.sk, Azet.sk, Atlas.sk, Sme.sk atď. Všetky sú zahrnuté v slovenskej verzii Firefoxu – Zoznam a Atlas majú svoj vyhľadávací modul, Azet ho bude mať od verzie 3.0, Sme je zastúpené ako spravodajský kanál. Mesačný zásah každého z týchto serverov je od 900 tisíc do 1,3 miliona reálnych používateľov (zdroj: AIM). Každému z nich sme ponúkli typ spolupráce spomínaný vyššie. Je na ich predstaviteľoch, ako sa zariadia – s niektorými sme už dohodnutí, s niektorými ešte prebiehajú rozhovory. Server Sme.sk má zásah cca dvojnásobný v porovnaní so serverom Aktuality.sk, trojnásobný v porovnaní so serverom Pravda.sk. Niektorými navrhované agentúry SITA, TASR či spravodajstvo SRo či STV majú zásah v tomto kontexte zanedbateľný. Navyše, Sme.sk preberá agentúrne správy z agentúr SITA, TASR, ČTK, Reuters. Toto všetko zavážilo a preto sme rozhodli ako prvého osloviť šéfredaktora servera Sme.sk.

Dôrazne odmietame vyjadrenia, že toto je politické rozhodnutie a že konáme niečo nekalé či nebodaj na objednávku nejakého subjektu apod. Našim jediným a hlavným cieľom je prinášať používateľom produkty od Mozilly plne v slovenčine, čiže vrátane obsahu v podobe vlastných vyhľadávacích modulov, vlastného ukážkového spravodajského kanála, webových čítačiek kanálov RSS, správcu protokolov mailto a webcal (pri posledných troch menovaných bude vo verzii 3.0 zatiaľ zrejme predvolené nastavenie, pretože na Slovensku nám momentálne nie sú známi vhodní kandidáti) a zároveň v rámci našich možností rozširovať povedomie o týchto produktoch. Vybrané servery sú podľa objektívneho merania najpopulárnejšie weby Slovenska, majú najväčší počet používateľov či čitateľov. Nič viac, nič menej. Všetko ostatné sú len nepodložené vyjadrenia a obvinenia.

Nikomu samozrejme spravodajstvo ani vyhľadávacie moduly nevnucujeme. Nejedná sa o žiadne trvalé nastavenia, ktoré by používateľa obmedzovali. Každý si môže ktorýkoľvek vyhľadávací modul alebo spomínaný spravodajský kanál jednoducho odstrániť alebo nahradiť iným. Dúfame, že zmena z anglického na lokalizované slovenské spravodajstvo používateľov poteší a priblíži Firefox ešte viac k používateľom.

48 komentárov k príspevku “Zaradenie slovenského spravodajstva do Firefoxu”

 1. caesar1987 napísal:

  podla mna super napad a tie vyjadrenia, ze ide o nejaku dohodu alebo o predaj je len zavist…

 2. spamer napísal:

  “… malo byť seriózne spravodajstvo (tj. nie bulvár) …”
  ale toto tvrdenie odporuje vitazovi – na sme je viac ako 2/3 clankov bulvarnych – vlastne nepravdive nazory nevzdelanych redaktorov bez akychkolvek dokazov ci podlozeni …

 3. nobody napísal:

  “Ohradzujeme sa voči konštatovaniam v niektorých diskusných fórach, že ide o podporu denníka Sme vo Firefoxe.”
  Tak toto Vam neuverim za nic na svete.Som zasadne proti tomu, aby Firefox obsahoval ako slovenske spravodajstvo portal sme.sk.Pravicovejsie orientovany portal uz asi na Slovensku nie je.
  A co na tom, ze je najnavstevovanejsi?To este nezanamena, ze je najdoveryhodnejsi.
  Niekedy je menej viac.
  Na Vasom mieste, by som porozmyslal na webnoviny.sk

  To caesar1987:Prosim ta a oku zavist ma ist?Kto ma komu co zavidiet?

 4. Samuel Kolesar napísal:

  Ale webnoviny maju len spravy zo SITA…

 5. stafer napísal:

  Svoje vyjadrenie som už dal vo fóre. Osobne nikoho neobviňujem z nejakého spolčovania (už vidím ako novinár zo sme príde s kufríkom s pár miliónmi, aby im dali odkaz do záložiek :-).

  K prvému príspevku, nejde ani tak o závisť ako skôr o antipatiu k názorovému smeru, ktorý reprezentujú noviny sme. Tí čo sa s ním stotožňujú, tak budú súhlasiť a tí, ktorí nie, tak budú nesúhlasiť o tom to celé je.

  Dúfam, že tá propagácia na sme bude stáť aspoň zato, keď už to podstupujeme.

 6. Mazarik napísal:

  Podla mna by bolo najlepsie tam dat nejake cinske alebo indicke spravodajstvo. To urcite nikomu nebude vadit. Navyse tie noviny maju vacsiu citanost ako sme.sk, kedze je tam viac ludi, takze je objektivne jasne, ze je to este lepsi kandidat ako sme.sk.
  PS: Vsetci ti, co kricia ake je spravodajstvo nevyvazene, ho musia urcite sledovat, aby si mohli vytvorit takyto nazor, takze sa im bude odkaz v zalozkach hodit.

 7. Dragoo napísal:

  Je dobre, ze slovenska lokalizacia bude mat konecne svoj vlastny slovensky UKAZKOVY spravodajsky kanal. Ty ktorym sa nepaci si ho predsa mozu zmenit a aj tak beznemu pouzivatelovi je sumafuk aky server spravy sprostredkuva, hlavne je, ze ma spravy k dispozicii.

 8. Joojo napísal:

  je mi sumafuk co tam bude, ale aspon tie kecy o serioznom spravodajstve ste si mohli odpustit.

 9. stafer napísal:

  Mazarik:
  Ja som na fóre už písal, že to spravodajstvo sledujem, takže aj viem o čom je, a preto môžem aj povedať, že sa mi to nepáči. Preto dúfam, že za každého nového čitateľa sme pribudne aspoň desať užívateľov firefoxu, aby sa to oplatilo.
  Dragoo:
  Tým trochu aj naznačujem, že mne neprekážajú tie odkazy ja si ich vymažem, mňa skôr desí prípadne rozšírenenie názorovej platformy okolo sme.

 10. Vlado napísal:

  A co tak nedat tam ziadny spravodajsky RSS kanal? Ved kto chce, ten si pridam RSS kanal sam a presne taky aky chce.

 11. caesar1987 napísal:

  to “nobody” zavist konkurencnych stranok? asi nejak tak.

  inak je zaujimave ze ako sa ludia staraju do niecoho, co je free (firefox) a za co nikto nedostal zaplatene. Vznikaju teorie o tom, ze sme si za to zaplatilo a neviem co este. Zaujimave, ze ako ludia rozmyslaju.
  Ako bolo pisane na fore, preco nepindate do toho, ze Mrkvosoft dava IEcko do windowsu?

 12. vak napísal:

  nechapem to rozhorcenie nad sme.sk. IMHO nie je momentalne na slovensku lepsi spravodajsky server, a ked sa to niekomu nepaci da sa odstranit/zmenit bezbolestne…

 13. stafer napísal:

  caesar1987:
  “Ako bolo pisane na fore, preco nepindate do toho, ze Mrkvosoft dava IEcko do windowsu?”

  Daj si vyhľadať môj nick na stránkach
  http://www.zive.sk/Titulna-strana/Miliardova-pokuta-pre-Microsoft-od-EK/sc-21-sr-1-a-276109/default.aspx?forum
  http://www.dsl.sk/article.php?article=3744&title=

  V živote som nemal problém pindať na čokoľvek od microsoftu, no možno myška, čo teraz používam je v pohode 🙂

  O tom uplácaní som písal už v prvom príspevku, že je to smiešne, a ak to napísalo možno pár ľudí, tak to určite necharakterizuje všetkých odporcov sme.

  “IMHO nie je momentalne na slovensku lepsi spravodajsky server”
  A teraz si predstav, že si máš vybrať zo strán SMER, HZDS a SNS žiadne iné, nakoniec si vyberieš jednu z tých alternatív a budeš hovoriť, že je najlepšia a budeš ju chváliť, rovnako sa vži do role ľudí, ktorým chvála sme kole oči.
  Myslím, že by stačilo napísať, že lokalizačnému tímu vyhovuje tento denník a má vysokú čítanosť, nič viac prosím, lebo ešte raz si prečítam aký je ten denník úžasný a už ani vlastne neviem čo 🙂

 14. PeePay napísal:

  toto nikam nevedie, vzdy sa najde niekto za a niekto proti. ja tiez nesuhlasim s istymi clankami na sme, ale akceptujem ich v rss vo fx3, lebo su najcitanejsi, najrozsirenejsi a najznamejsi. ked sa to niekomu nepaci, moze si to lahko zmenit.

 15. stafer napísal:

  PeePay:

  Akceptujem ich rovnako, svet sa tým pre mňa nezrúti, len informujem za všetkých, ktorí z toho nie sú nadšení, že tu existuje aj iný názor ako ten, čo tie noviny považuje za super, aby sme neboli len mlčiaca väčšina/menšina. V rámci akéhosi feedback. Myslím, že každý autor je rád ak vie, čo jeho užívatelia chcú alebo nechcú.

 16. hefo napísal:

  stafer: len informujem za všetkých, ktorí z toho nie sú nadšení…
  teba si vsetci nespokojni vybrali za hovorcu? kto mlci je spokojny, alebo mu je to jedno, takze o com tu tocis?

 17. stafer napísal:

  hefo:

  Vidíš a práve preto sa ozývam, lebo keby som sa neozval, tak môžeš aplikovať to “kto mlci je spokojny, alebo mu je to jedno” a zdalo by sa, že všetci sú spokojní. A keďže vo veľa diskusiách s tým ľudia majú problém, tak predpokladám, že nie som jediný. A keďže v tejto diskusií nie sú všetci, tak agitujem aj za tých, ktorí nemajú možnosť sa vyjadriť.

 18. hefo napísal:

  stafer:
  blbost 🙂 kazdy ma moznost sa tu vyjadrit tak argumentuj a agituj len za seba, kopec mojich znamych nezaujima aky kanal je v FX aj ked ho dennodenne pouzivaju a dovolim si tvrdit ze by im vadilo, ak by za nich hovoril niekto ako ty a pritom mu k tomu nedali suhlas…

 19. stafer napísal:

  hefo:
  Lenže ja agitujem za skupinu ľudí, ktorí tam sme nechcú a nie za všetkých, ktorí tu nie sú. A spýtal som sa aj spolubydliacich na intráku a tí ma podporili, takže v množnom čísle hovoriť môžem 🙂
  “kazdy ma moznost sa tu vyjadrit”
  kamarát je práve na ceste autobusom, tak nemá možnosť sa vyjadriť, spolubývajúci práve hrá doom3 takže nemá možnosť sa vyjadriť, známemu padla sieť, takže nemá možnosť sa vyjadriť 🙂
  Mimochodom v mojich prvých príspevkoch som neustále používal zámeno “ja”, aby som zdôraznil, že dôvody, ktoré uvádzam su moje a necharakterizujú celú skupinu. Moje jediné zovšeobecnenie je na úrovni tých, ktorí majú rovnaký názor ako ja, tí ktorí majú iný názor sa vyjadria za svoju názorovu platformu samostatne. Rovnako tí, ktorí majú rovnaký názor ako ja, sa tiež môžu vyjadriť samostatne.
  Pritom si všimni, že ja nič nepresadzujem, rešpektujem rozhodnutie tvorcov, ale pridávam k tomu komentár za ľudí, ktorí majú rovnaký názor ako ja, aby sa vedelo, že taká skupina ľudí existuje, keby sa tvorcovia rozhodovali niekedy v budúcnosti.
  “a dovolim si tvrdit ze by im vadilo”
  Ako som písal, píšem za tých, ktorí majú rovnký názor, nepotrebujem písať za všetkých, číze ak nezdielajú môj názor tak za nich nemôžem písať a tým pádom by im to nemohlo vadiť.

 20. juloml napísal:

  Mozno by naozaj bolo lepsie dat tam SITA. A bol by pokoj s kuvikmi.

  http://www.webnoviny.sk/rss_content.php

 21. ps napísal:

  Myslim ze by bolo rozumne pri takychto rozhodnutiach uviest realnu spravu s porovnaniami a tabulkami. Dalej by som tam ocenil vysledok hlasovania clenov lokalizacneho timu.
  Myslim ze podobne reakcie ste zo strany pouzivatelov museli cakat. Takato dodatocna sprava (s dodatocnym vysvetlenim) mi vyznieva ako dost trapny pokus.
  Zelam aby rozhodovanie o takychto veciach bolo v buducnosti trasparentnejsie.

 22. alian napísal:

  Drzim palce celemu timu okolo mozilla.sk, robia zasluznu pracu a myslim ze aj v tomto pripade postupovali velmi korektne a transparentne.

 23. alian napísal:

  inak podla uplnej spravnosti by mali byt spravy asi teda preberane od TASR, nakolko ide o statnu agenturu. SITA je akciovka.

 24. miko3k napísal:

  a nemoze tam byt tych rssiek viac ? :o) dajte sita, sme a napriklad markizu alebo co a vsetci budu spokojni …

 25. hefo napísal:

  ps:
  ste si splietli statnu instituciu s free projektom, oni nemusia nic vysvetlovat a ani vyhlasovat nejake tendre ci podobne veci, a uz nie preukazovat transparentnost vyberu – jednoducho sa dohodli a basta. A ta sprava je len prejav dobrej vole, pretoze to vobec odovodnit nemuseli…

 26. hefo napísal:

  alian:
  preco by to mala byt statna agentura a nie sukromna? FX neni statny tak preco by mal mat prave statne spravodajstvo? a otazka, je niekde na strankach TASR pristupny RSS kanal? a mysite si ze kedze TASR informacie predava aj sposobom e-mail, sms ze by ich poskytla zadarmo tisicom uzivatelov nejakeho programu? myslite ze by boli ochotny na svoje naklady znasat datovy napor RSS na svoje servery a k tomu nebodaj este nejakym sposobom podporit nejaky lokalozacny tim? kde to zijete?

 27. alian napísal:

  hefo:
  to bolo na vysvetlenie preco by sa mala pouzit TASR od ktorej vsetci odchadzaju pred SITA, inak si precitaj moj komentar o jeden vyssie…

 28. lelool napísal:

  Mám pár otázok.
  1. Je problém odstrániť predvolený kanál rss?
  2. Je problém nastaviť si rss podľa vlastných preferencií?
  3. Pre stafer. Môžeš konkrétne uviesť členov skupiny ľudí v mene ktorých agituješ?…. 🙂 , ale nemusíš, a nastav si rss kanál podľa vôle.

 29. hefo napísal:

  alian:
  samozrejme komentar vyssie som si cital a som rad za to co tam pises, ja som zasa len vysvetloval, preco asi ten TASR kanal nepouzili 😉
  lelool:
  mozem len suhlasit, niet co dodat

 30. stafer napísal:

  lelool:
  1. Nie je to problém. Ak by to problém bol, tak by slovenský FF dopadol ako Opera s reklamným prúžkom, rovnaké rozšírenie ako v tej dobe 😉
  2. Nie je to problém, ak by to bol problém viď. bod 1.
  3. Agitujem za ľudí, ktorí so mnou súhlasia, už som to písal asi tri krát, čiže za ľudí, ktorí nemajú problém, aby som za nich agitoval 😉

 31. Peter Kajaba napísal:

  Jedine relevantne (nebulvarne) spravodajstva na Slovensku robia sme.sk a pravda.sk. Pre mna osobne je sokujuce, ze si mozilla vybrala iba jedno z nich – ak chce byt objektivne malo by zaradit oba tieto zdroje. Su to na Slovensku jedine seriozne spravodajstva, ktore maju vlastne redakcie (necerpaju cisto z agenturnych sprav).

  Zaujimalo by ma preto, akym sposobom Mozilla oslovila tieto servre – kedze napr. pravda.sk tvrdi, ze ich nikto s podobnou poziadavkou / zamerom nekontaktoval a o celej “kauze” sa dozvedeli az po tejto medializacii ???

  -Peter Kajaba

 32. Peter Kajaba napísal:

  DOPLNENIE:
  “Jedným z faktorov pri rozhodovaní teda bol aj fakt, aký veľký zásah bude mať prípadná reklamná/mediálna kampaň či iná podpora projektov pod hlavičkou Mozilla.sk.”

  Napr. pravda.sk je sucastou skupiny Northcliffe International (su to weby pravda.sk, tvojepeniaze.sk, autovia.sk, avizo.sk, profesia.sk a birdz.sk), a ich reklamny zasah je vacsi ako sme.sk. To si moze kazdy (kto chce) skontrolovat v meraniach AIMu.

 33. rony napísal:

  Otazka zaradenia nejakeho zdroja do defaultnej instalacie nie je len rozhodnutie “aha, tento tam strcim”. Je totiz predpoklad, ze sa priamo umerne zvysi zataz na dany zdroj.

  Dajme tomu neverim, ze by tu doporucovane “webnoviny” pripadne problemy s trafficom “utiahli” alebo poviem to inak: ak mam vsadit, kto “udrzi” napor, tak z dvojky SME a webnoviny staviam na SME.

  to je cisto technicky pohlad na cely problem a myslim si, ze do znacnej miery ovplyvnuje rozhodovanie.

  Treba mat na pamati aj to, AKO dlho je schopny prevadzkovatel dodrzovat “tvar url adresy” zdroja. Nemam potuchy ako dlho funguju webnoviny a ako dlho budu ale opat je tu otazka technickeho charakteru: ak si mam vybrat, kto mi garantuje aj tento faktor?

  atd atd.

  nevidte vo vsetkom len politikarcenie ale tym nechcem povedat, ze SME je politicky nevyhranene. Proste je, tak ako kazdy jeden z nas a pokial casti z nas to nevadi, je to ok. Ak to casti vadi, tak je to tiez ok. Ale tym to asi aj konci 🙂

 34. rony napísal:

  ku kuvikom, co tu melu dokola “a preco prave SME” este otazka:

  kde je tu na slovensku aspon naznak solidnej sluzby typu google news, ktora by relevantnym sposobom agregovala spravodajstvo z roznych zdrojov a roztriedovala ho podla relevantnosti zdroja a dalsich parametrov ako to robi prave Google News?

  nikde.

  nie je ani ZIADNE relevantne “verejnopopravne” spravodajstvo po vzore BBC.

  preberat SITA spravy? dakujem, tam by som krical ja, ze to je vacsia zhovadilost ako vydavat vecernicky za spravodajstvo z navstevy premiera na kubanskom velvyslanectve 🙂

  takze ono je to proste tak: PRAVDA hra dvojku, SME hra jednotku, tak cisto technicky, co si vyberies? 🙂

  ale inak pekna debata. kofy na rinku 🙂

 35. Tomáš B. napísal:

  Petrovi Kajabovi – naozaj si nemyslím že by aj všetky web okolo Pravdy+Profesie dohromady mali väčší zásah ako Sme.sk + okolie. Január 2008
  Sme.sk 980 tisic
  Post.sk 380 tisic

  Pravda.sk 430 tisic
  Profesia 390 tisic
  Autovia 230 tisic
  Povedzme ze aj Birdz 100 tisic

  Samozrejme je to počítanie od buka do buka, lebo nepoznáme prekryvy, ale medzi všetkými webmi Perexu budú väčšie ako medzi dvoma SME, myslím že tvrdiť že Perex má väčší zásah ako Petit Press je naozaj veľmi veľmi odvážne :), najmä keď stále predsa len hovoríme o SPRAVODAJSTVE vo Firefoxe.
  Nič proti Pravde, naozaj im veľmi želám, aby sa im konečne podarilo web aspoň trochu naštartovať, ale návštevnosťou zatiaľ vôbec nehrajú tú istú ligu ako Sme, Zoznam alebo Azet.

 36. stafer napísal:

  To nestačilo hneď napísať iba to, že sme.sk sú najčítanejšie, a preto sme ich vybrali. Musia sa k tomu ešte neustále pripájať tie veci ohľadom objektivity a ako je ten denník super. Však nech sa napíše, sme.sk je najčítanejší a máme pri ňom najlepšiu propagáciu. To sa tam musia pchať aj tie veci o serioznosti média, ktoré zbytočne ľudí dráždia?
  Lebo to, že je to seriózne a objektívne médium je názor iba jednej skupiny ľudí.

  Keby sa napísalo len to, tak sme si mohli ušetriť polku diskusie 😉

 37. Peter Kajaba napísal:

  rony> Sme hra jednotku a Pravda dvoju – to je fakt. Ale s takymto pristupom Internet Explorer hra jednotku a Firefox dvojku.

  A snad si niekto nemysli, ze byt prvy znamena byt aj najlepsi.

  Zase len zopakujem, ze som sklamany z pocinania mozilla.sk – a som presvedceny ze by mali do spravodajstva zaradit oba tieto zdroje – bolo by to transparentne, korektne a v duchu “Open Source filozofie”.

 38. Peter Kajaba napísal:

  Tak som si dal tu namahu a zistili si prekryvy (za januar 2008, novsie este nie su dostupne).

  PETIT: Sme + post = 931 583 RU
  NORTCLIFFE: pravda + profesia + autovia + birdz = 736 698 RU

  Pre objektivitu musim dodat, ze z mne neznamych pricin nie su dostupne cisla pre tvojepeniaze.sk a avizo.sk. Takze cislo Nortcliffe by malo byt vacsie (mozno aj mierne vyssie ako Petit).

 39. Tomáš B. napísal:

  Peter, inak birdz tam nema zmysel počítať, lebo pred pár mesiacmi, kedy sa o zaradení do firefoxu rozhodovalo nikto nechyroval, že bude patriť pravde. Nehovoriac o tom že keď hovoríme o zásahu, tak ani dnes si asi nikto nenaplánuje ešte reklamnú kampaň a nenasadí ju naraz na všetkých weboch okolo Pravdy jedným šmahom. Zároveň celá táto debata je tu len preto, že systémovo do FF nie je možné zaradiť viac ako jeden kanál tak, ako to dnes funguje. Aj v iných krajinách majú viac ako jeden spravodajský server a všade sa musí jednoducho vybrať jeden, pochybujem že by mozilla išla meniť architektúru prehliadača kvôli tomu, aby sa na Slovensku niekto necítil ukrivdený.
  A jednoducho mozilla vyberala najväčší alebo podľa nich najlepší spravodajský server a tak ako pri rozhodovaní nehralo rolu, že majiteľ SME má ešte aj nejaké iné weby, trebárs Post.sk, tak naozaj nemali zrejme dôvod zásadne rozmýšľať, ako je Pravda prepojená s inými webmi, keďže Profesia nie je k webovému spravodajstvu nijako relevantná.

 40. Peter Kajaba napísal:

  TomasB> To o reklamnych kampaniach a zasahu som si ja nevymyslel, len som reagoval na IMHO pochybne zdovodnenie tohoto kroku v clanku a diskusii.

  To ze sa systemovo neda zaradit viac kanalov nie je celkom pravda – ved predsa nie je problem poskladat viac RSS kanalov do jedneho – systemov/aplikacii je na to viacero – jeden ponuka napriklad aj Google, ktory s Mozillou (myslim ze dost intenzivne) spolupracuje.

  Ale az teraz som si pozrel kam vedie link na Vasom mene vo tejto diskusii – a uz mi je hned vsetko jasnejsie. Takze mi zase len ostava povzdych co som napisal predtym: Som sklamany z pocinania mozilla.sk – a som presvedceny ze by mali do spravodajstva zaradit oba tieto zdroje – bolo by to transparentne, korektne a v duchu ‘Open Source filozofie’.

 41. stafer napísal:

  “Ale az teraz som si pozrel kam vedie link na Vasom mene vo tejto diskusii – a uz mi je hned vsetko jasnejsie.”

  No bolo by zaujímavé keby šéfredaktor sme.sk bol proti 🙂

  Inak nebolo by lepšie keby sa pred tými pár mesiacmi prišlo, že sa chce urobiť takáto propagácia. Škoda, že na Slovensku nefunguje google news, tam by mohli byť všetky denníky pekne pokope, ale snáď niekedy v budúcnosti.

  Však podľa mňa by diskusia vtedy nikomu neublížila, teraz to už robí zbytočne zlú krv, keď sa pred užívateľov položí len hotová vec. Veď vôľu tvorcov lokalizácie by sme rešpektovali tak či tak, ale sa o tom mohlo aspoň otvorene diskutovať a nie takto, že sa to zavedie a až keď sa začnú vynárať negatívne reakcie, tak sa napíše článok. Teraz sme už mohli mať pokoj kľudne aj so sme v záložkách, ale aspoň by to bolo vydiskutované.

 42. rony napísal:

  stafer a kajaba: ved to sa pytam, kde je agregator spravodajstva v SR? Nikde? No tak potom je spravodajstvo SME proste technicky a zasahom najlepsia volba.

  Osocovat ma z pristupu aky kajaba spomenul pri porovnani “ff vs. ie”, to je uz trochu detinske 🙂 ja som tento elitarsky pristup pouzil pri porovnani SME a webnoviny, nie SME vs. PRAVDA ale ked to tak chcete, tak ano, PRAVDA je slaba dvojka ak pozeram na SME.sk, so vsetkym zlym, co so sebou prinasa ucast SME.sk v silnej stvorke (podla navstevnosti). A to si sakra myslim, ze ak sa hovori o slovenskom elektronickom spravodajstve, tak BOHUZIAL je tu SME.sk dlho nic. A potom nic.

 43. Peter Kajaba napísal:

  rony> Aky agregator spravodajstva v SR ? Naco ? Google ma jednoduchy nastroj na agregovanie ! Snad koli tomu nemusime vymyslat uz vymyslene – najma ak Mozilla s Google uz dlhodobo uspesne spolupracuje.

  To by ma zaujimalo ci vobec hodnotite aj kvalitu spravodajstva, alebo si pozerate len cisla navstevnosti ? Porovnavat preklapanie agenturnych sprav automatom (aj so vsetkymi preklepmi) v SME s redakcnymi clankami na Pravde je dost odvazne. (Ano momentalne ma Sme vlastnu redakciu, ale viete vobec kedy ju zacalo budovat ?)

  Ale skusme to zase cez cisla: 20% navstevnosti SME tvoria len blogy (cize ziadne spravodajstvo o ktorom sa tu v podstate stale mame bavit), Skoro 13% su diskusie, 9% je sluzba Tahaj, atd. Spravodajstvo ma v SME cca 50% navstevosti. Pri Pravde je to cca. 90%. Za spravodajstvom chodia ludia na Pravdu, na ostatne sluzby chodia na SME – to su fakty ktore vyplyvaju zo socio.demo prieskumov.

 44. Peter Kajaba napísal:

  Aby to niekto zle nepochopil – ja nechcem ‘zhadzovat’ SME – to vobec nie – sam si myslim ze vela veci robi ovela lepsie ako Pravda. Ja som len za vyvazenost a ferovost – v OpenSource komunite sa pohybujem uz par rokov, a vzdy som sa stretaval s ferovymi nazormi, jednanim, … Preto toto jednoznacne protezovanie jedneho (navyse nezalozene na faktoch) nedokazem prijat.

 45. nathink napísal:

  Pri stupni politickej nazorovej rozpoltenosti Slovakov je toto tragicke riesenie. Je tym poruseny princip roznosti nazorov, co vytvara medzi ludmi len dalsie napatie, tak nezlucitelne s principmi Open Source a slobody vo vseobecnosti. Je to zapredavanie sa za rohlik jednostrannych politickych nazorov. Argumenty o jednoduchom odstraneni kanalu su tak zavadzajuce ako tvrdenia Microsoftu o moznosti volby inych prehliadacov v OS Windows. Cierny den OSS na Slovensku. Velmi, velmi smutne.

 46. Tomáš B. napísal:

  Peter, ale teraz ste už strelili úplne mimo 🙂 zle pozeráte do čísiel, tých 50 % spravodajstva je blbosť – počítate totiž len http://www.sme.sk. Ale my máme aj ekonomické spravodajstvo (ekonomika.sme.sk), športové spravodajstvo, auto.sme.sk a asi 20 ďalších SPRAVODAJSKÝCH sekcií. Z akého dôvodu tieto pri Pravde do spravodajstva počítate a pri SME nie? Takisto pri Pravde počítate do spravodajstva aj diskusie, ale na Sme.sk nie (len preto, že u nás má diskusia vlastnú doménu), jednoducho, tie čísla sú úplný nezmysel.
  Čo sa týka preklápania agentúrnych správ na SME a vlastných redakčných textov na Pravde, to ani nebudem komentovať 🙂 ale v prípade, že vsadíte dostatočný finančný obnos, tak môžeme pôvodné texty písané len pre web za ľubovoľné obdobie pokojne spočítať 🙂

 47. rony napísal:

  peter kajaba: “Google ma jednoduchy nastroj na agregovanie !” ktory? kde? slovensku verziu Google News uz spustili? Kedy? Sem s nou!

  Ja som hovoril: ak sa pozriem na to cisto technicky, tak VIAC verim tomu, ze vacsi napor (traffic) ustoji SME.sk ako ktokolvek iny. Mozem sa mylit (mozno aj tragicky) ale ak by slo o to stavit sa, kto z tohto uhlu pohladu “vydrzi viac” tak ja tipujem SME.sk – to je moj pohlad cloveka, keby som sa rozhodoval, co do svojho produktu dam ako odkaz s poziadavkou: “aby som ich tym nezatazoval, aby ten odkaz fungoval atd. atd.”. Nic viacej som na mysli nemal, ani sucasnu mieru navstevnosti, ani kvalitu ci system spravodajstva.

  Protiproblem: ok, nejaka neexistujuca sluzba spravodajstva, s ktorou by bol spokojny kazdy (naozaj zhola nemozna predstava) ale akonahle si ju Firefox da do zaloziek (RSS) tak tato sluzba skolabuje naporom spojeni zo vsetkych instalacii. alebo sa proste rozhodnu, ze prekopu celu strukturu a sluzba vo Firefoxe prestane fungovat. Proste hladim na to takto.

  Mozilla.sk si vybrala momentalne ASI najspolahlivejsiu sluzbu a naviac asi nie svojvolne ale po vzajomnej dohode a suhlase prevadzkovatela. Nikto totiz nevie predpokladat, aku pouzivanost to bude mat a najma ake zaruky kto by vedel poskytnut trebars na fakt, ze o 4 roky si niekto otvori tu zalozku a ona “nepojde”, co moze byt nametom na “nadavky” smerom k Mozilla.sk

  Takze skus do mojich vyjadreni nepliest to vsetko ostatne a posud ci je tento moj pohlad naozaj tak chory alebo nepochopitelny 🙂 ja si myslim, ze nie je. Ostatne problemy, ktore vidia ini, neriesim z jednoducheho dovodu, prave v tomto technickom pohlade nevidim alternativu 🙂 (a mozno som prave v nom dost obmedzeny) 🙂

 48. Peter Kajaba napísal:

  rony> Ubezpecujem ta, ze sa tragicky mylis.

  Keby SME zvladalo traffic (ako tvrdis), preco este donedavna servrovali video reklamu zo serverov Pravdy ? Konkretne z domeny vs.pravda.sk ? Mimochodom mam o tom dokaz.

  No a potom Pravda bezi na tych istych serveroch na ktorych bezi iDnes.cz, Lidovky.cz a zopar dalsich ceskych serverov (cize jedna velka serverova farma – su to volne dostupne informacie – kludne si to overte) a dost dobre neverim, ze by tie servery len tak z nicoho nic “klakli”. Ta farma obsluhuje niekolkonasobok traffiku celeho SME a za posledne roky co pamatam uplne bezproblemovo.

Komentáre sú uzavreté.