Pohľad na Fosdem 2008
V dňoch 23. až 24.2.2008 sa v Bruseli konalo pravidelné stretnutie vývojárov OpenSource projektov pod názvom Fosdem 2008. Ako po iné roky na ňom nechýbala komunita Mozilly, ktorá mala pridelenú vlastnú prednáškovú miestnosť a informáciami o Mozille, jej produktoch, odvodených produktoch, doplnkoch, rozšíreniach ale aj lokalizáciách sa to len hemžilo. Tohtoročného Fosdemu sa na pozvanie Mozilla Europe opäť zúčastnili aj dvaja členovia Mozilla.sk – Branislav Rozbora a Vladimír Valaštiak (naposledy Fosdem 2006). Náš pohľad na priebeh vám v krátkosti priblížime na nasledujúcich riadkoch.
Aj keď Fosdem ako taký sa konal už od sobotňajšieho rána, Mozilla začínala svoje prednášky až od poobednajších hodín. Nedalo nám nevyužiť dopoludnie na potulky slnečným Bruselom a nakoniec hľadaním samotného miesta konania. Po chvíli dojmu, že sme sa už stratili, nás podozrivo začali vítať rôzne „úlety“ návštevníkov – fanúšikov Firefoxu v podobe lôg a nápisov porozlepovaných po okolí. Touto jasnou navigáciou sa nám podarilo trafiť až priamo na miesto určenia. Priestory Universitée Libre du Brussels, v ktorej sa celá akcia konáva, boli preplnené množstvom zvedavcov, ale aj samotných predstaviteľov jednotlivých produktov. Nechýbalo množstvo linuxových distribúcií ako aj iných projektov založených na OpenSource. Po pretlačení sa cez veľké davy a poobzeraní okolia a všetkého, čo nás zaujalo, sme sa usadili v miestnosti rezervovanej Mozille.
Začiatok viedol kto iný ako samotný predstaviteľ Mozilla Europe Tristan Nitot. Miestnosť vyhradená pre približne 100 poslucháčov v tých chvíľach praskala vo švíkoch a zvedavci obsadili aj zvyšné voľné miesta v uličkách. Celé sa to začalo vrelým uvítaním, vrátane analýzy popularity Firefoxu a zhodnotením uplynulého obdobia. Následne sa medzi sebou predstavili jednotliví členovia vrátane toho, akú funkciu majú, prípadne čo pre projekt Mozilla robia. Potom už nasledoval rad prednášok na témy ako Mozilla Labs, Calendar, Thunderbird a novovzniknutá spoločnosť Mozilla Messaging a denný program bol ukončený Songbirdom.
19:00, koniec programu, a členovia Mozilly sa presúvajú na adresu bowlingového centra, ktorého druhé poschodie bolo rezervované na oslavu 10. výročia Mozilly. Postupne sa nazbieralo približne 80 ľudí, pre ktorých bolo zabezpečené jedlo a pitie, mohli si zahrať samotný bowling, spoznávať sa a diskutovať na rôzne témy… O 23:00 Tristan Nitot slávnostne otvoril šampanské a so skromným príhovorom si navzájom pripili všetci zúčastnení. Nasledovalo slávnostne rozkrojenie dvoch narodeninových tort, ktoré akoby čarovným prútikom následne zmizli rozkrájané v dave. Niet sa čo diviť, boli výborné. Čas vtedy plynul neúprosne rýchlo a človek sa ani nenazdal a bolo po polnoci. Na záver všetci dostali pozornosť vo forme originálneho trička vyhotoveného len kvôli danej udalosti a ľudia sa postupom času začali rozchádzať. My sme sa tiež pobrali o niečo skôr, keďže ako lokalizátorov nás už ráno čakala prednáška a dlhé vyspávanie neprichádzalo do úvahy. Vskutku išlo o celkom vydarenú oslavu a nedá sa jej čo vytknúť, možno až na fakt, že asi by sa k prispievateľom malo pridať viac členov nežnejšieho pohlavia.
Druhý deň začíname hotelovými raňajkami o siedmej ráno a našim cieľom je do deviatej sa presunúť do priestorov ULB, ktoré sa paradoxne nachádzajú takmer na druhom konci mesta. S menším párminútovým oneskorením si sadáme do lavíc prednáškovej miestnosti, ale zisťujeme, že niektorí oslavovali dlhšie a tak ešte chvíľu čakáme :). Nasledovala prednáška o vývoji a koncepcii doplnkov formou rozšírení, tém, zásuvných modulov či jazykových balíkov, ako aj štruktúra a pripravované vylepšenia pre web addons.mozilla.org. Vývojári určitým spôsobom zaručujú bezpečnosť a kvalitu rozšírení uverejnených na tomto webe, kde sa predovšetkým dbá na to, aby rozšírenie nespôsobovalo úniky pamäti, prípadne aby neobsahovalo nebezpečný kód. Samozrejme všetky diskusie sa viedli v duchu pripravovaného Firefoxu verzie 3. Ďalej nasledovali rôzne prednášky na podporu ďalších menších projektov, samozrejmosťou bolo predstavenie plánov napredovania projektu SeaMonkey a taktiež sa uviedol aj novovzniknutý projekt Mozilla Mobile, ktorým sme vlastne našu návštevu aj ukončili. Nasledovali už len cestovateľské potulky, kedy sme sa postupne presunuli až na letisko z ktorého už naša cesta viedla len na Slovensko.
Teraz plný cestovateľských dojmov a liečením boľavých nôh teda končím tento článok, ktorý vám hádam aspoň v rýchlosti predstavil dianie a na záver ešte prikladám pár zaujímavých fotiek. Zhoršenú kvalitu dúfam ospravedlníte, fotil som to len telefónom (K800i) ale podstata by mala byť zachytená.
Tristan Nitot hodnotí pozíciu Firefoxu
Bowlingové centrum – začiatok akcie
Torty pripravené na zjedenie 🙂
Zábava graduje
Pascal Chevrel a Mic Berman počas lokalizačného meetingu
Seth Bindernagel počas prednášky Mozilla Community Survey
Predstavenie nového verša z Knihy Mozilly pre SeaMonkey