Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 3.0 Beta 1 je tu – aj v slovenčine

Firefox 3 beta Mozilla dnes sprístupnila prvú verejnú beta verziu nadchádzajúcej generácie prehliadača Firefox 3. Ide o testovaciu verziu, od ktorej Mozilla očakáva otestovanie nových funkcií širšou verejnosťou, aby tak mohli byť zachytené a opravené najčastejšie sa vyskytujúce chyby. Pred spustením testovacej verzie odporúčame vytvoriť nový profil. Kompletné inštalačné programy sú dostupné v niekoľkých jazykových mutáciách, vrátane slovenskej pre Windows (6,3 MB), Linux (8,5 MB) aj Mac OS X (16,6 MB).

Aké sú novinky v tejto verzii?

Nová generácia prehliadača Firefox prináša oproti predchádzajúcej niekoľko významných zmien:

 • Nová verzia vykresľovacieho jadra Gecko – prehliadač ešte rýchlejšie a plynulejšie vykresľuje obsah stránok, zvládne aj známy test Acid2
 • Nový systém na ukladanie údajov záložiek, histórie a preberaných súborov pod  označením “Places”
 • Nový systém ukladania hesiel
 • Pridaná lupa na zväčšovanie/zmenšovanie stránok vrátane ich grafického obsahu
 • Upravený Správca preberania súborov so schopnosťou nadväzovania prerušeného preberania súboru
 • Do okna Doplnky je pridaný Správca zásuvných modulov
 • Jednoduchšia konfigurácia spracovávania rôznych typov súborov prehliadačom
 • Vylepšená správa operačnej pamäte počítača
 • Množstvo nových bezpečnostných prvkov (upozorňovanie na škodlivé a podvodné stránky, vylepšená kontrola platnosti certifikátov stránok) atď.

Úplný zoznam zmien nájdete v poznámkach k vydaniu.

Zoznam noviniek a úprav samozrejme nie je konečný, chystá sa ešte množstvo zmien hlavne v používateľskom rozhraní. Ide napríklad o zmenu vzhľadu prehliadača podľa operačného systému tak, aby sa čo najviac podobal natívnym aplikáciám systému, vizuálna úprava Správcu preberania súborov, Správcu záložiek spolu s doplnením ďalších funkcií, previazanie Správcu doplnkov so serverom Mozilla Add-ons, nahradenie kódového označenia “Places” v programe atď.

Pred sprístupnením ostrej verzie Firefoxu 3.0 začiatkom budúceho roka sa ešte dočkáme pravdepodobne dvoch testovacích beta verzií a niekoľkých kandidátov na vydanie. Presný termín vydania ostrej verzie zatiaľ nebol určený.

Poznámka:
V prípade, že natrafíte na chyby v slovenskej lokalizácii, dajte nám prosím vedieť buď v príslušnej sekcii nášho fóra alebo na našej e-mailovej adrese. Ďakujeme.

11 komentárov k príspevku “Firefox 3.0 Beta 1 je tu – aj v slovenčine”

 1. mikosuo napísal:

  no vyskusal som a nejak sa to podla mna nevydarilo ta beta casto mi hadze ze sa vyskytol problem so zapisom dat ci co to 🙁 na alpha verzii mi to neurobilo nikdy

 2. ivan napísal:

  chcem si stiahnut mozilu v slovencine

 3. siho napísal:

  ivan.. a čo Ti v tom bráni? 🙂

  Inak aj ja len nainštaloval, spustil v novom profile, otvoril Nastavenia, pozrel novú kartu “Aplikacie” (alebo tak nejak).. a zatuhol mi celý systém, firefox v pamäti začal papať cez 130MB.. 🙂

 4. ioio napísal:

  aspon u mna lepsie ako na mozile 2. este keby doplnky z aktualizovali aj pre tuto verziu

 5. Jurci napísal:

  Firefox 3 je o dosť rýchlejšia, aj pri surfovaní aj pri stahovaní! Čo sa týka stability tak u mňa žiadny problém! Jediný zápor je v tom že potrebuje strašne vela pamäte (najviac som mal 280MB). Keby pre túto verziu boly kompatibilné rozšírenia tak u nej ostanem!

 6. aj0 napísal:

  Tiez som nainstaloval, ale zatial som zistil iba zmeny k horsiemu. Zabera abnormalne mnozstvo RAM (do 200MB), samozrejme nefunguju niektore rozsirenia a je akosi pomalsi, niekedy sa az sekne a zostane zamrznuty. Co sa tyka stability, nieje zatial nestabilnejsi, ako predosla verzia, ktora v tom vynikala.

 7. aj0 napísal:

  Prave som zistil zaujimavu vec. Neuvedomil som si, ze mam nainstalovanu verziu 3.0 beta 1 a chcel som aktualizovat z 2.0.0.9 na 2.0.0.10 ,pretoze na druhom pocitaci mam este tuto verziu, co ma poplietlo. V nastaveniech mi ale aj tak ukazovalo, ze mam verziu 2.0.0.9, tak som dal automaticku aktualizaciu a nainstaloval udajne 2.0.0.10. V hlavicke okna mam ale samozrejme stale uvedenu verziu 3.0 beta 1.

 8. SlovakSoft napísal:

  V nastaveniach ukazovalo verziu? Kde v nastaveniach?

 9. aj0 napísal:

  Napisal som v nastaveniach? Ech, myslel som v “Aboute”.

 10. Roman napísal:

  PS: nastavenie CACHE PAMETE vo firefoxe si kukni tu : http://www.mozilla.sk/firefox/firefox-50-odpovedi-na-otazku-ako/2/#o2 , SIESTY BOD ….. a potom ti nebude papkat 250mega…ale tolko kolko chces … a dalsia vec, FIREFOX 3Beta, ma problem so skriptami v Gmaily….. co ma dost zarazilo …asi treba este natom troska popracovat, inak je podla man rychceljsia a aj o dost stabilnejsia ako 2.xxx….takze sa tesim na finalmu 🙂

 11. JanSpasitel napísal:

  mam taky problem plz normal mam tu beta verziu a ked si chcem zvacsit obrazok napr. v googli ..tak mi tam vypise toto ” ze obrazok potom ten link .a za tym nelze zobrazit protoze obsahuje chyby…a ked ete otvaram cez tu 3.0 beta pdf pomocou acrobata tak mi to neotvori …co je styM? plz help

Komentáre sú uzavreté.