Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Vychádza Firefox 75

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 75.0. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 75.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 1300 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 75 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

 • Vďaka tejto aktualizácii vám množstvo vylepšení pomôže vyhľadávať inteligentnejšie a zároveň rýchlejšie. To všetko pomocou prepracovaného panela s adresou Firefoxu:
  • Po výbere adresy sa odteraz zobrazia najlepšie stránky
  • Vyhľadávanie bolo optimalizované pre menšie obrazovky prenosných počítačov
  • Vylepšená čitateľnosť návrhov vyhľadávania so zameraním na nové hľadané výrazy
  • Návrhy zahŕňajú aj riešenia bežných problémov s prehliadačom Firefox
  • V systéme Linux sa správanie pri kliknutí na paneli s adresou a vyhľadávacom paneli zhoduje s ostatnými platformami stolných počítačov: jedno kliknutie vyberie všetko bez primárneho výberu, dvojité kliknutie vyberie slovo a trojité kliknutie vyberie všetko s primárnym výberom
 • Firefox bude lokálne ukladať do vyrovnávacej pamäte všetky dôveryhodné certifikáty certifikačnej autority Web PKI, ktoré Mozilla pozná. Tým sa zlepší kompatibilita protokolu HTTPS s nesprávne nakonfigurovanými webovými servermi a zlepší sa bezpečnosť.
 • Firefox je odteraz k dispozícii v systéme Flatpak, čo je ľahší spôsob inštalácie a používania Firefoxu v systéme Linux.
 • Technológia Direct Composition je integrovaná pre používateľov v systéme Windows, aby sa zlepšil výkon a umožnila ďalšia prebiehajúca práca na implementovaní WebRender na notebookoch Windows 10 s grafickými kartami Intel.
 • Pridaných niekoľko vylepšení vývojárskych nástrojov
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 75.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Nasledujúca verzia Firefoxu 76 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 4 týždne, teda 5. mája 2020.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 75.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už deviatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 68 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.