Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox aktualizovaný na verziu 73

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 73.0. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 73.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 1200 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 73 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

  • Dnešné vydanie prehliadača Firefox obsahuje dve funkcie, ktoré používateľom umožňujú ľahšie a rýchlejšie prezerať a čítať obsah webových stránok.
    • Firefox ponúka funkciu lupy už viac ako desať rokov, vďaka ktorej umožňuje používateľom nastaviť úroveň zväčšenia podľa jednotlivých stránok. Pre používateľov, ktorí potrebujú priblížiť väčšinu webových stránok, môže byť nepríjemné upravovať priblíženie každej novej stránky. Aby sme to vyriešili, implementovali sme nové globálne predvolené nastavenie úrovne zväčšenia. Táto možnosť je k dispozícii v Možnostiach v časti „Jazyk a vzhľad stránok“ a podľa potreby ju možno zväčšovať alebo zmenšovať zo 100% na predvolenú úroveň zväčšenia pre všetky weby. Priblíženie na jednotlivé stránky je stále k dispozícii, aby ste podľa potreby mohli upravovať jednotlivé weby.
    • Mnoho používateľov so slabým zrakom sa spolieha na režim Windowsu s vysokým kontrastom, aby boli webové stránky čitateľnejšie. Aby sa zvýšila čitateľnosť textu, Firefox tradične zakázal obrázky na pozadí, keď je povolený režim vysokého kontrastu. S dnešným vydaním Firefoxu 73 predstavujeme nové riešenie, ktoré umiestni blok farebného pozadia medzi text a obrázky. Webové stránky v režime vysokého kontrastu sú odteraz čitateľnejšie bez vypínania obrázkov na pozadí.
  • Vylepšená kvalita zvuku pri prehrávaní zvuku pri vyššej alebo nižšej rýchlosti.
  • Firefox vás odteraz vyzve na uloženie prihlásení iba v prípade, že bolo pole v prihlasovacom formulári zmenené.
  • Pridaných niekoľko vylepšení vývojárskych nástrojov
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 73.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Nasledujúca verzia Firefoxu 74 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 4 týždne, teda 10. marca 2020.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 73.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už deviatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 68 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.