Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 72 dostupný

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 72.0. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 72.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 1800 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 72 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

  • Vylepšená ochrana sledovania od spoločnosti Firefox predstavuje nový významný míľnik v boji proti sledovaniu používateľa z viacerých webstránok: odteraz v predvolenom režime blokujeme skripty odtlačkov prehliadača pre všetkých používateľov.
  • Firefox v predvolenom nastavení nahrádza nepríjemné kontextové okná s upozornením na príjemnejšie zážitky. Kontextové okná už neprerušujú vaše prehliadanie. Namiesto toho sa pri interakcii s webom na paneli s adresou objaví bublina.
  • Funkcia obraz v obraze je odteraz k dispozícii aj v prehliadačoch Firefox pre Mac a Linux: Vyberte modrú ikonu z pravého okraja videa, čím sa otvorí plávajúce okno, aby ste mohli pokračovať v sledovaní pri práci na iných kartách alebo aplikáciách.
  • Pridaných niekoľko vylepšení vývojárskych nástrojov
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 72.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Nasledujúca verzia Firefoxu 73 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 5 týždňov, teda 11. februára 2020.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 72.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už deviatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 68 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.