Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 61 dostupný na stiahnutie

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 61.0 Quantum. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 61.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2700 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Firefox Quantum sa naďalej zlepšuje. Ponúka vyšší výkon, nové funkcie aj vyššie zabezpečenie.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 61 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

 • Vylepšený výkon:
  • rýchlejšie vykresľovanie stránok vďaka vylepšeniam v Quantum CSS jadre a funkcii retained display list
  • rýchlejšie prepínanie medzi kartami na OS Windows a Linux
  • rozšírenia WebExtensions bežia odteraz v samostatnom procese na MacOS
 • Pohodlný prístup k viacerým vyhľadávacím nástrojom: Teraz môžete pridať vyhľadávací nástroj “Hľadať pomocou” na panel s adresou z ponuky akcie na stránke, keď ste na webovej stránke, ktorá poskytuje doplnok OpenSearch
 • Jednoduchšie zdieľanie odkazov z prehliadača Firefox na MacOS: Teraz môžete zdieľať URL adresu aktívnej karty z ponuky akcií stránok v paneli s adresou
 • Vylepšené bezpečnosť:
  • Zapnutá podpora pre najnovšiu verziu špecifikácie TLS 1.3
  • Prístup k zdrojovým informáciám FTP na stránkach http (s) bol zablokovaný
 • Zlepšený používateľský zážitok vďaka vylepšenej podpore tmavej témy v celom užívateľskom rozhraní prehliadača Firefox
 • Nové prispôsobenie pre správu kariet: pridaná podpora umožňujúca skrývať karty pomocou WebExtensions
 • Vylepšená synchronizácia záložiek
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti
Opätovne dávame do pozornosti, že po počínajúc verziou 57+ prestali fungovať všetky rozšírenia, ktoré nevyužívajú WebExtension API. Týka sa to napríklad rozšírení, ktoré umožňujú výrazne upravovať vzhľad Firefoxu. Rozšírenia fungujúce vo Firefoxe 57+ nájdete na Portáli Mozilla Add-ons označené ako “Kompatibilné s Firefoxom 57+”. Väčšina najpoužívanejších doplnkov by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 61.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Mozilla uvoľnila Firefox 61 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 61 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 62 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 10 týždňov, teda 5. septembra 2018.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 61.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už ôsmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 60 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

2 komentáre k príspevku “Firefox 61 dostupný na stiahnutie”

 1. ivan štefka napísal:

  ahoj

 2. ojoj napísal:

  dajte vediet, ked sa mozilla “vrati” k normalnemu pouzitiu, lebo zatial ostavam pri verzii 56 s doplnkami, ktore este v tejto verzii “funguju”

Komentáre sú uzavreté.