Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 62 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 62.0 Quantum. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 62.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 62 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

 • Firefox Home (Nová karta) odteraz umožňuje používateľom zobraziť až 4 riadky najnavštevovanejších stránok
 • Pred odstránením dôveryhodnosti certifikátov vydaných spoločnosťou Symantec v prehliadači Firefox 63 bola pridaná predvoľba, ktorá umožňuje používateľom odstrániť dôveru v certifikáty vydané spoločnosťou Symantec. Ak chcete použiť túto preferenciu, prejdite na adresu: config v paneli s adresou a nastavte predvoľbu “security.pki.distrust_ca_policy” na hodnotu 2.
 • Pridaná podpora FreeBSD pre WebAuthn
 • Vylepšené vykresľovanie pre používateľov systému Windows bez pomocného hardvéru s použitím techniky paralelného vykresľovania (Parallel-Off-Main-Thread Painting)
 • Pridaná podpora pre CSS Shapes, čo umožňuje vývojárom použiť bohatšie rozloženie webových stránok. S tým súvisí aj pridanie nových nástrojov pre Editor štýlov
 • Pridaná podpora pre Variabilné písma CSS (OpenType Font Variations), ktoré umožňujú vytvoriť krásnu typografiu s jedným súborom písma
 • Vylepšené možnosti pri nasadení v podnikovom prostredí
 • Bolo odstránené pole popisov pre záložky. Používatelia, ktorí majú uložené popisy pomocou poľa, si môžu tieto popisy exportovať ako súbory html alebo json, pretože budú odstránené v budúcom vydaní
 • Tmavá téma je automaticky zapnutá v tmavom režime macOS 10.14
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti
Opätovne dávame do pozornosti, že po počínajúc verziou 57+ prestali fungovať všetky rozšírenia, ktoré nevyužívajú WebExtension API. Týka sa to napríklad rozšírení, ktoré umožňujú výrazne upravovať vzhľad Firefoxu. Rozšírenia fungujúce vo Firefoxe 57+ nájdete na Portáli Mozilla Add-ons označené ako “Kompatibilné s Firefoxom 57+”. Väčšina najpoužívanejších doplnkov by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 62.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Mozilla uvoľnila Firefox 62 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 62 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 62 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 7 týždňov, teda 23. októbra 2018.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 62.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už ôsmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 60 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

1 komentár k príspevku “Firefox 62 dostupný”

 1. vv napísal:

  Bolo odstránené pole popisov pre záložky.
  Nie je nejake rozsirenie, ktore to vie vratit?
  Dakujem.

Komentáre sú uzavreté.