Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Aktualizovaný Firefox 60 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 60.0 Quantum. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 60.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2300 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Firefox 60 ponúka niečo nové pre každého a aj niečo navyše pre každého, kto nasadzuje Firefox v podnikovom prostredí. Toto vydanie obsahuje zmeny, ktoré vám poskytujú viac obsahu a zároveň viac spôsobov, ako prispôsobiť svoju domovskú stránku na Novej karte. Zavádza tiež podporu rozhrania Web Authentication API, čo znamená, že sa môžete prihlásiť na webové stránky v prehliadači Firefox pomocou USB tokenov, ako je YubiKey.
Firefox 60 prináša aj nový nástroj pre správu skupinových politík pre podnikové nasadenia.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 60 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridané pravidlá pre správu politík, ktoré umožnia správu a nasadzovanie prispôsobenej inštalácie Firefoxu v podnikovom prostredí, využitím Windows Group Policy alebo JSON súboru
 • Vylepšenia Novej karty/Domovskej stránky
  • Prispôsobiteľné rozhranie, ktoré zobrazuje viac obsahu pre používateľov so širokouhlou obrazovkou
  • V sekcii Top stránky sa nachádzajú webové stránky uložené cez službu Pocket
  • Ďalšie možnosti na zoradenie sekcií a obsahu na stránke
 • Prepracovaná sekcia v Nastaveniach pre Cookies a údaje stránok pre väčšiu prehľadnosť a kontrolu súborov cookie prvej a tretej strany
 • Nasadená technológia Quantum CSS pre rýchlejšie vykresľovanie používateľského rozhrania
 • Pridaná podpora rozhrania Web Authentication API, ktorá umožňuje používať USB tokeny na overovanie webových stránok
 • Vylepšené indikátory ochrany osobných údajov pri využití kamery: Firefox vypne kameru pri vypnutí nahrávania videa a po zapnutí nahrávania opäť zapne
 • Pridaná možnosť používateľom systému Linux zobraziť alebo skryť názvy stránok v lište v hornej časti prehliadača
 • Vylepšený výkon a prehrávanie zvuku WebRTC pre používateľov systému Linux
 • Pridaná podpora verzie 23 špecifikácie TLS 1.3
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti
Opätovne dávame do pozornosti, že po počínajúc verziou 57+ prestali fungovať všetky rozšírenia, ktoré nevyužívajú WebExtension API. Týka sa to napríklad rozšírení, ktoré umožňujú výrazne upravovať vzhľad Firefoxu. Rozšírenia fungujúce vo Firefoxe 57+ nájdete na Portáli Mozilla Add-ons označené ako “Kompatibilné s Firefoxom 57+”. Väčšina najpoužívanejších doplnkov by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 60.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Mozilla uvoľnila Firefox 60 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 60 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 61 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 7 týždňov, teda 26. júna 2018.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 60.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už ôsmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 60 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.