Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Vychádza Firefox 56 s podporou vytvárania snímkov obrazovky

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 56.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 56.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 3000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek. Verzia 56 je zároveň poslednou verziou pred pripravovanou novou generáciou Firefoxu s prepracovaným, rýchlejším jadrom a novým dizajnom.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 56 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Spustená služba a funkcia Firefox Screenshots, ktorá umožňuje používateľom vytvoriť, uložiť a zdieľať snímky obrazovky bez potreby opustenia prehliadača
 • Aktualizovaná ponuka Možnosti
  • Pridaná možnosť vyhľadať konkrétne nastavenie pomocou poľa na vyhľadávanie
  • Reorganizované položky možností pre vyššiu prehľadnosť
  • Prepísané popisky k možnostiam pre lepšie pochopenie ich vplyvu na prehliadač
  • Revidované zbieranie dát
 • Audio/Video prvky na stránkach otvorených na pozadí sa odteraz nebudú automaticky prehrávať pokiaľ používateľ neklikne na danú kartu
 • Vylepšená synchronizačná funkcia Odoslať kartu do zariadenia pre iOS a Android
 • Pridané hardvérové urýchľovanie pre AES-GCM
 • Aktualizovaný protokol Bezpečného prehliadania na verziu 4
 • Znížená veľkosť aktualizácií o približne 20 percent
 • Niekoľko zmien pre vývojárov
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 56.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište. Pre návrat k starému rozhraniu môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde okrem nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Dávame do pozornosti, že po vydaní nasledujúcej verzie Firefoxu 57 prestanú fungovať všetky rozšírenia, ktoré nevyužívajú WebExtension API. Týka sa to napríklad rozšírení, ktoré umožňujú výrazne upravovať vzhľad Firefoxu. Rozšírenia fungujúce vo Firefoxe 57 už dnes nájdete na Portáli Mozilla Add-ons označené ako “Kompatibilné s Firefoxom 57+”.

Mozilla uvoľnila Firefox 56 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Medzi zásadné zmeny patrí ukončenie podpory pre Adobe Flash a ukončenie podpory pre zariadenia s OS Android 4.0. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 56 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 57 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Poslednú finálnu verziu v tomto roku môžete očakávať o 7 týždňov, teda 14. novembra 2017.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 56.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už siedmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 52 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.