Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Vychádza Firefox 55 s vylepšeným výkonom

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 55.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 55.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 5200 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 55 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná podpora pre technológiu WebVR na OS Windows, prinášajúca pôsobivé zážitky na web. Ukážky sú dostupné na portáli Mozilla VR.
 • Pridané možnosti pre používateľov umožňujúce ďalšie optimalizácie posledných vylepšení výkonu prehliadača
  • Pridaná možnosť povoliť hardvérové urýchľovanie videokodeku VP9 na OS Windows 10 Anniversary Edition pre lepšiu výdrž batérie a nižšiu záťaž procesora počas sledovania videí
  • Pridaná možnosť upraviť počet procesov obsahu pre rýchlejšie načítavanie stránok a zvýšenie odozvy pri prepínaní medzi kartami
 • Zjednodušený proces inštalácie s vylepšeným inštalačným programom na OS Windows
  • Firefox pre Windows 64-bit je odteraz inštalovaný ako predvolený na na 64-bitových systémoch s najmenej 2GB RAM pamäte
 • Vylepšená funkcionalita panela s adresou
  • Vyhľadávanie je odteraz možné priamo z panela s adresou pomocou zvoleného vyhľadávacieho modulu na jedno kliknutie
  • Návrhy pri vyhľadávaní sú hneď dostupné
  • Firefox automaticky presmeruje stránku na zabezpečenú verziu domény webstránky ak je to možné
 • Aktualizovaný Bočný panel pre záložky, históriu a synchronizované karty tak, že sa môže odteraz nachádzať na pravej aj ľavej strane okna
 • Pridaná podpora pre stereo mikrofóny s WebRTC
 • Stránky bude možné zjednodušiť pred tlačou pomocou Náhľadu tlače
 • Relácie s veľkým množstvom kariet budú odteraz obnovované okamžite
 • Adobe Flash zásuvný modul odteraz funguje v predvolenom režime až po kliknutí
 • Firefox oficiálne nepodporuje prechod na staršiu verziu, hoci to doteraz mohlo fungovať. Počínajúc verziou Firefox 55+ môže prechod na staršiu verziu spôsobovať problémy.
 • Niekoľko zmien pre vývojárov
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

 

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 55.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište. Pre návrat k starému rozhraniu môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde okrem nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Dávame do pozornosti, že po vydaní Firefoxu 57 prestanú fungovať všetky rozšírenia, ktoré nevyužívajú Webextension API. Týka sa to napríklad rozšírení, ktoré umožňujú výrazne upravovať vzhľad Firefoxu. Rozšŕenia fungujúce vo Firefoxe 57 už dnes nájdete na Portáli Mozilla Add-ons označené ako “Kompatibilné s Firefoxom 57+”.

Mozilla uvoľnila Firefox 55 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 55 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 56 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 7 týždňov, teda 26. septembra 2017.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 55.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už siedmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 52 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

3 komentáre k príspevku “Vychádza Firefox 55 s vylepšeným výkonom”

 1. headshrinker napísal:

  Po aktualizácií na v. 55.0.3 mám stále 32-bit verziu. Nie že by mi to vadilo, ale namal byť Fx od verzie 55 už 64-bitový ? PC je Win10 64bit, 8GB RAM, 4-jadrový CPU.

 2. Eddie napísal:

  Zdravíčko, mám celkovo problém s akoukoľvek stabilnou verziou Firefoxu. Keď si chcem pozrieť hocijaký PDF dokument, stiahnem si ho a FX mi ho hneď otvorí. Problém spočíva v tom, že mi ho otvára neustále. Teda otvorí 1 kartu s tým PDF, necelý zlomok sekundy hneď zas to isté PDF a tak dookola bez prestávky. Jediné čo pomôže, je ukončiť FX normálne s tým Xkom vpravo hore.

 3. Juraj Cigáň napísal:

  headshrinker: Firefox je 64-bitový od verzie 42, ak ste neprešli na 64-bitovú verziu automaticky, môžete si ju manuálne prevziať na https://www.mozilla.org/sk/firefox/all/

  Eddie: skúste napísať na https://forum.mozilla.sk/

Komentáre sú uzavreté.