Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Finálny Firefox 40 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 40.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 40.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2500 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 40 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Plná podpora pre Windows 10
 • Pridaná ochrana proti nevyžiadanému softvéru pri preberaní
 • Nový dizajn pre Správcu doplnkov založený na dizajne nového vzhľadu karty Nastavení
 • Vylepšený posun stránok, grafika a prehrávanie videa pomocou technológie “off main thread compositing” (len GNU/Linux)
 • Doplnky, ktoré nie sú podpísané spoločnosťou Mozilla budú zobrazovať varovanie
 • Vylepšený výkon pre NPAPI zásuvné moduly vďaka asynchrónnemu načítavaniu
 • Plynulejšie animácie a posun s hardvérovou vertikálnou synchronizáciou (len Windows)
 • JPEG obrázky využívajú menej pamäte a zároveň sú rýchlejšie vykresľované
 • Pridaná podpora pre niekoľko nových HTML5 funkcionalít a súčasne vylepšenie už implementovaných
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 40.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 40 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 40 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 41 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 22.septembra 2015. Dávame do pozornosti, že v súčasnosti existujú aj beta verzie 64-bitového Firefoxu, ktoré sú pravidelne aktualizované a podľa aktuálneho plánu by mala byť verzia 41 aj prvou 64-bitovou verziou v stabilnom kanále.

Hlavný vývoj Firefoxu 42 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 40.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už piatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 38 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.