Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Dostupný Firefox 39

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 39.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 39.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2300 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 39 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná možnosť zdieľať Hello URL odkazy na sociálnych sieťach
 • Projekt Silk: Plynulejšie animácie a skrolovanie (Mac OS X)
 • Pridaná podpora pre ‘switch’ role v ARIA 1.1 (web accessibility)
 • Zvýšenie bezpečnosti surfovania na webe vďaka včasnej detekcii malware pri preberaní súborov (Mac OS X a Linux)
 • Pridaná podpora pre nový Unicode 8.0 skin tone emoji
 • Odstránená podpora pre nezabezpečenú SSLv3 sieťovú komunikáciu
 • Pridaná podpora pre niekoľko nových HTML5 funkcionalít a súčasne vylepšenie už implementovaných
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 39.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je však naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod je na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 39 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 39 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 40 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 11.augusta 2015. Dávame do pozornosti, že v súčasnosti existujú aj beta verzie 64-bitového Firefoxu, ktoré sú pravidelne aktualizované.

Hlavný vývoj Firefoxu 41 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 39.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už piatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 38 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

6 komentárov k príspevku “Dostupný Firefox 39”

 1. zerg napísal:

  verzia 39 je totalny odpad … mam to na linuxe aj na windowse. Na oboch systemoch zerie neunosne vela CPU aj RAM. … od urciteho casu to ide s vyvojom ff dolu vodou.

 2. headshrinker napísal:

  pre zerg: mal som podobný problém (ale profil pre Fx som mal ten istý snáď už od verzie 15, len som ho prenášal cez MozillaBackup, a silno kustomizovaný). Takže som Fx odinštaloval, nainštaloval nanovo a zo starého profilu preniesol len záložky, históriu, heslá a formuláre. Rozšírenia som nainštaloval tiež nanovo. Všetko funguje OK.

 3. Dusan napísal:

  v poslednej dobe asi najhorsi prehliadac. stale mi eset hlasi virus a ked dam operu alebo chrome po viruse ani stopy zaujimave

 4. headshrinker napísal:

  že si si Fx zavíríl, nie je predsa jeho chyba, ale tvoja. A s tým Esetom by som si nebol veľmi istý, posledné 2 mesiace sa v ich produkte našli 3 také závažne bezpečnostné chyby, že PC by bol DOSLOVA bezpečnejší bez neho než s ním. To je však na inú debatu, každopádne, každý vírus sa dá z PC odstrániť pomerne jednoducho (pokiaľ to nie je rootkit, čo asi nie je, keď ho detekuje AV)

 5. pavol medved napísal:

  Dobrý deň,
  už asi týždeň sa točím okolo mrznúceho Firefoxu. Iba som zaevidoval load verzie 38.1.0 a mail (Thunderbird) už bol odstavený : známa blokáda XPCOM. Nefunguje ani náhradná možnosť cez webovú schránku. Z diskusie som vyčítal a odskúšal zrušenie skrytých chránených súborov OS. Nepomohlo!
  Kto vie čo sa s tým dá robiť? Ďakujem, PM.

 6. Bradley napísal:

  biRUl9 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Komentáre sú uzavreté.