Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Mozilla Firefox 38 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 38.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 38.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2700 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 38 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Nový vzhľad Možností v karte
 • Pridaná podpora pre Ruby anotácie
 • Autocomplete=off odteraz nie je podporované pre polia s používateľským menom/heslom
 • Vylepšená rýchlosť načítania stránok
 • WebSocket dostupné vo Web Workers
 • Implementované BroadcastChannel API
 • Implementovaný srcset atribút a <picture> element pre responzívne obrázky
 • Implementované DOM3 Events KeyboardEvent.code
 • Mac OS X: Implementované Media Source Extensions (MSE) API pre natívne prehrávanie HTML5 videa na YouTube
 • Implementované Encrypted Media Extensions (EME) API pre podporu prehrávania kryptovaného HTML5 videa/audia (iba pre Windows Vista a vyššie)
 • Pridaná podpora pre niekoľko nových HTML5 funkcionalít
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 38.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je však naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod je na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 38 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 38 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 39 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 30.júna 2015.  Stabilná 64-bitová verzia Firefoxu sa odkladá z dôvodu zaistenia čo najvyššej kompatibility zásuvných modulov so 64-bitovou verziu. Dostupnosť sa očakáva do konca roka 2015.  Beta verzie 64-bitového Firefoxu sú dostupné a pravidelne aktualizované.

Hlavný vývoj Firefoxu 40 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 38.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už piatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 38 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

1 komentár k príspevku “Mozilla Firefox 38 dostupný”

 1. JohnWayne napísal:

  Dobrý deň, ja sa len chcem opýtať, že či máte chren

Komentáre sú uzavreté.