Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 37 dostupný

Firefox - logo

Mozilla dnes sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 37.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 37.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2100 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 37 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Heartbeat používateľský rating systém – vaša spätná väzba o Firefoxe
 • Vyhľadávanie cez Bing odteraz používa bezpečné HTTPS spojenie
 • Zlepšená ochrana pomocou OneCRL centralizovaného zrušenia certifikátov
 • Šifrovanie HTTP spojenia tam kde server podporuje HTTP/2 AltSvc
 • Zakázaná nezabezpečená TLS verzia pre zvýšenie bezpečnosti
 • Vylepšené hlásenie chýb SSL
 • Zvýšenie výkonnosti vykresľovania WebGL na Windowse
 • Implementované Media Source Extensions (MSE) API pre podporu natívneho HTML5 prehrávania na YouTube
 • Pridaná podpora pre CSS display:contents
 • Pridaná podpora pre niekoľko nových HTML5 funkcionalít
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 37.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je však naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod je na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 37 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že táto verzia už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 37 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 38 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 12.mája 2015. S príchodom tejto verzie sa môžete tešiť na prvú oficiálnu 64-bitovú verziu Firefoxu.

Hlavný vývoj Firefoxu 39 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 37.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už štvrtej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 31 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

7 komentárov k príspevku “Firefox 37 dostupný”

 1. Igor napísal:

  Prečo nefunguje tlačidlo F11 na zobrazenia okna na celu obrazovku mám ten problem už od 36 firefoxu.

 2. Seky napísal:

  ako že nefunguje funguje asi vám nejde klavesnica 🙂

 3. Igor napísal:

  nebola chyba v klávesnici lebo na win explorer mi to islo aj som si stiahol beta verziu aj tak stale vsetky doplnky som zakazal aj som vymazal a znova nainstaloval aj tak nepomohlo az obnova firefoxu pomohla nechapem preco ale uz to ide paráda .. https://www.mozilla.org/sk/firefox/new/

 4. Brembo napísal:

  Tá F11 mne funguje bez problémov. Musím podotknut,že táto 37 je podstatne rýchlejšia ako 36 a i stabilnejšia.

 5. Elena napísal:

  Dobrý deň, mám takýto problém s Mozillou. Nejakou cestou sa mi do pc dostal virus(asi malware), lebo mám len dočasný antivirusovy program NOD32. V Mozille Firefox mi vyskakuju okna virusov a v IE nie. Mam starsiu verziu Mozilly, tak skusim nainstalovat novsiu verziu, ale predtym si to same aktualizovalo, tak neviem preco sa ten virus objavuje len v Mozille?Spúšťam aj Kontrolu PC cez NOD32, zachytí podozrivé súbory a okná vyskakujú ďalej. Ináč mám MF radšej ako IE. Za Vašu radu ďakujem.

 6. RagingBull napísal:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, že či máte chren

 7. eddie napísal:

  ta, 64bit verzia 38 stable dajak nevyšla..:-D

Komentáre sú uzavreté.