Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Thunderbird a mobil SonyEricsson

MPEMnoho ľudí sa pýta, či existuje nejaký program umožňujúci synchronizáciu mobilného telefónu a Thunderbirdu. Pokiaľ používate telefóny značky SonyEricsson, tak áno, riešenie existuje, majitelia iných značiek majú zatiaľ smolu. Pravdu povediac z vlastného pohľadu neviem a ani som nehľadal – je možné, že riešenie existuje, no tento článok o tom nie je. Takže vlastníci SonyEricssonov, zbystrite pozornosť!

Popisovaný program sa volá MyPhoneExplorer a väčšine vlastníkov telefónov SonyEricsson ho určite nemusím predstavovať. Ide o komplexný nástroj na prácu s týmito telefónmi. Ide o neoriginálny bezplatný program pochádzajúci z Rakúska a jeho možnosti sú oveľa širšie ako tie, ktoré máme s originálnym softvérom. Jednou zo spomínaných výhod je aj to, že vďaka svojej možnosti integrácie dokáže údaje z kalendára a adresára synchronizovať s Thunderbirdom (Lightningom) a Sunbirdom. Jednoduchosť si vysvetlíme v nasledujúcom návode.

Základom je mať nainštalovaný samotný program MyPhoneExplorer z domovskej stránky a samozrejme program Thunderbird s rozšírením Lightning alebo len samotný Sunbird. Teraz už môžeme začať.

Spustíme program MyPhoneExplorer a v ponuke vyberieme možnosť Súbor/Nastavenia. V zobrazenom okne vyberieme položku Synchronizácia a pre položky AdresárKalendár vyberieme požadovaný typ synchronizácie.

obr1

Ak nastavíme synchronizáciu Thunderbird Lightning alebo Sunbird (možností je v ponuke viac), tak okamžite po tomto výbere sa MyPhoneExplorer pokúsi do týchto programov nainštalovať svoje rozšírenie (Extension). To umožní vzájomnú komunikáciu medzi týmito programami. Ak by sa náhodou rozšírenie nenainštalovalo korektne do vami používaného profilu, nájdete ho v priečinku s nainštalovaným programom (archív s príponou .XPI) a rozšírenie nainštalujte štandardným postupom ručne.

Následne môžete nastaviť rozšírené možnosti synchronizácie (kliknutím na tlačidlo Spresniť). Tie umožňujú nastaviť, odkiaľ sa majú načítavať aktuálne údaje a ktorá aplikácia je nadradená. Znamená to, či chceme mať len jeden zdroj správnosti údajov, alebo sa majú údaje medzi obidvomi programami navzájom kombinovať.

Možnosti synchronizačného režimu sú teda nasledovné:

 • Vzájomná synchronizácia – umožní, aby sa zmeny vykonané či už v telefóne alebo Thunderbirde (Sunbirde) prejavili aj v druhom zo synchronizovaných nástrojov. Ak teda spravíme zmenu v mobile, po synchronizácii sa prejaví aj v Thunderbirde. Naopak, ak spravíme zmenu v Thunderbirde, zmena sa prejaví aj v telefóne.
 • Z programu Thunderbird do telefónu – synchronizovať sa budú len položky zmenené v Thunderbirde do mobilu. Položky zmenené v mobile sa v Thunderbirde neprejavia.
 • Z telefónu do programu Thunderbird – synchronizovať sa budú len položky zmenené v telefóne do Thunderbirdu. Položky zmenené v Thunderbirde sa v mobile neprejavia.

Ďalej môžeme nastaviť, s ktorým kalendárom bude synchronizácia uskutočňovaná a zároveň typy synchronizovaných úloh a udalostí. Samotné okno však ponúka ešte širšie možnosti.

obr1

Následne môže dôjsť k samotnej synchronizácii. Netreba sa ničoho obávať, keďže program nás na každú zmenu upozorňuje, len si treba dať pozor na to, s čím vlastne súhlasíme. V súhrnnom okne uvidíme všetky zmeny, ktoré chce program vykonať. Tie môžeme ešte dodatočne upraviť a napokon synchronizáciu a teda aj zmeny odsúhlasiť.

obr1

Z vlastných skúseností viem, že program nikdy nevyhlásil žiadnu chybu a všetky akcie prebehli bezproblémovo. Vzájomné prepojenie programov nám pridáva do ponúk Thunderbirdu možnosti okamžitého vytočenia čísla alebo poslanie správy SMS osobe z adresára.

obr1

Ak chceme mať možnosti spúšťania synchronizácií dostupné aj z Thunderbirdu či Sunbirdu, môžeme si na panel nástrojov týchto programov pridať ikonky, ktoré synchronizáciu vykonajú (v prípade, že je MyPhoneExplorer vypnutý, zapne sa). K dispozícii sú 3 ikonky – kompletná synchronizácia, synchronizácia kalendára alebo iba samostatná synchronizácia kontaktov. Ikonky nájdeme cez položky Zobraziť/Panely s nástrojmi/Prispôsobiť.

obr1

Čo dodať na záver?

MyPhoneExplorer je jednoduchý program poskytujúci komplexnú prácu nielen s mobilom, ale aj údajmi, ktoré obsahuje a ktoré potrebujete ďalej spracovávať. Okrem možnosti synchronizácie s Thunderbirdom a Sunbirdom dokáže pracovať aj s ďalšími programami podobného charakteru ako Outlook 2007, Google kalendár či iné sieťové alebo lokálne kalendáre. Čo určite mnohí ocenia, je aj fakt, že program je zadarmo a dostupný aj v slovenčine. Vďaka tomuto nástroju bude pre vás organizovanie svojho času pomocou mobilu a Thunderbirdu ešte príjemnejšie ako kedykoľvek predtým.

7 komentárov k príspevku “Thunderbird a mobil SonyEricsson”

 1. kowalski napísal:

  díky za návod – jsem to zkoušel ale moje google kalendáře nastavené v lightingu mi nejdou synchronizovat – nevím jestli něco dělám špatně a nebo jestli je to kvůli tomu, že jsou na netu…

 2. andy napísal:

  Vie mi niekto poradit so synchronizaciou Symbianovyc Nokii s Thunderbird-om. Je to vobec mozne???

 3. bojec napísal:

  Podla domovskej stranky softu tu je este nieco, co autor tohoto clanku neuviedol a je o dost dolezita podmienka :
  “MyPhoneExplorer is designed for Sony Ericsson K700, K750, K800 – but it works with every Sony Ericsson-phone except the symbian-based phones (P-series, M600, W950).”

  Takze zvolanie “Takže vlastníci SonyEricssonov, zbystrite pozornosť!” je trochu scestne…, kedze symbianove typy SE su z hry von. Ale aj tak vdaka za clanok.

 4. Branislav Rozbora napísal:

  kowalski: je mi luto, ale zo synchronizaciou vzdialeneho kalendara lightningu skusenosti nemam.
  andy: ako bolo spomenute o moznostiach pre Nokie a ine znacky telefonov neviem – myslim ze nieco existuje, ale je to asi plateny soft a nazov neviem.
  bojec: ano tento fakt som nespomenul, ospravedlnujem sa, ale spoliehal som sa, ze o tychto veciach sa uz zaujemci o danu problematiku dozvedia na domovskej stranke programu na ktoru som odkazoval. Z osobneho hladiska zastavam nazor ze do mobilneho telefonu operacny system nepatri, takze taketo zariadenia osobne uz za mobily nepovazujem.

  Nakoniec dodam, ze som zalozil stranku venovanu tomuto programu na ktorej mate priestor diskutovat o moznostiach tohoto programu: http://mpe.branor.sk

 5. skull napísal:

  do telefonov sa daju ine veci nainstalovat namakane hlavne na fotaku by mohli zapracovat SE a chyba svetlo na K800i to su kvalitne videa. chce to kvalitny kontrakt NOKIE a SonyEricssonu na seriu kalamitnu. mikrofon zasity v malicku sluchadko ci reprak ci co to je v palci a ides. to ja len tak som zabludil tak som nechal komentar taky blby Skull B.B.

 6. クロエ 財布 napísal:

  クロエ 財布…

  Mozilla.sk » Archív správ » Thunderbird a mobil SonyEricsson…

 7. second hand car prices napísal:

  second hand car prices…

  Mozilla.sk » Archív správ » Thunderbird a mobil SonyEricsson…

Komentáre sú uzavreté.