Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Máme tu Gran Paradiso Alpha 7

Pre záujemcov o testovanie a zvedavcov čakajúcich, ako bude vyzerať Firefox 3, tu máme opäť ďalšiu verziu Alpha. Pôvodne malo byť 6 verzií Alpha, ale ako vidno, je ich minimálne o jednu viac. Verzia Alpha 7 je určená len na testovacie účely a nie na bežné používanie. Pri skúšaní programu treba minimálne vytvoriť nový profil, aby ste neohrozili svoje bežné údaje uložené vo Firefoxe. Informácie o Gran Paradiso Alpha 7 nájdete na stránke poznámok k vydaniu. Medzi novinkami je okrem iných (pre bežného používateľa menej nápadných zmien) aj zmena predvolenej dĺžky histórie navštívených stránok z 9 dní na 180 dní (súvisí s použitím databázovej knižnice SQLite) a úplné zväčšovanie stránok (teda nielen textu, ale aj obrázkov a rozloženia). Verzia Alpha 7 je dostupná len v angličtine – pre systémy Windows, Linux aj Mac OS X.

10 komentárov k príspevku “Máme tu Gran Paradiso Alpha 7”

 1. pvdeejay napísal:

  Veľmi zaujímavá správa. Ja som si všimol, že včera už bol zverejnený aj lokalizovaný build verzie alpha 8 pre, dokonca preložený do češtiny. Tak, ak sa vám nevidí angličtina, môžete otestovať tento. Inak bolo by dobré vedieť, či sa niekto venuje slovenskej lokalizácii firefoxu 3 ako takého, zatiaľ som nikde nič nenašiel.

 2. PeePay napísal:

  samozrejme ze sa niekto venuje, napr. taki wladow alebo Branor =)

  pre nich je aj tento odkaz (alebo aj pre SlovakSoft-a): v poslednej vete clanku je omylom namiesto alpha 7 napisane alpha 6.

 3. SlovakSoft napísal:

  To hovoríte o tzv. “nočnej verzii”. Áno, je v češtine a viacerých iných jazykoch. Slovenská ešte nie je. To ale neznamená, že nebude. Slovenskí lokalizátori zo scény nezmizli a to môžete brať automaticky, že sa tomu venujeme. Máme ale zlé skúsenosti z prípravy Firefoxu 2. Lokalizácia bola pripravená veľmi skoro a vývojári vo verziách Beta urobili príliš veľké zmeny v prostredí programu a muselo sa zbytočne robiť pomaly odznova. O tom by vedel rozprávať Braňo Rozbora. Takže tento rok sa čaká na neskoršie verzie, aby bola aspoň aká-taká záruka, že sa to už veľmi na povrchu (to, čo vidí používateľ) meniť nebude. Stále sú tam “skryté” funkcie, ktoré sa ešte v prostredí ani neobjavili.

 4. SlovakSoft napísal:

  PeePay:
  Ďakujem, opravené.

 5. PeePay napísal:

  nainstaloval som alpha 7 no nikde tam nemozem najst ten celostrankovy zoom. ako sa to robi?

 6. SlovakSoft napísal:

  Viď:
  http://jasnapaka.bloguje.cz/568199-plne-zvetsovani-stranek-ve-firefoxu-3-0.php

 7. pvdeejay napísal:

  ďakujem za odpoveď. Samozrejme mojou otázkou som nechcel povedať, že čo robíte robíte zle, alebo že nič nerobíte, ja som proste hodil do googla nejaké kľúčové slova napr. firefox 3 alfa slovenčina a pod, nič mi uspokojivé nevybehlo, tak som sa opýtal.

 8. SlovakSoft napísal:

  Jasné, ani Google nevie všetko 🙂
  Nevie to, pretože sme sa o tom nikde na internete nebavili, každý očakáva automaticky, že finálna verzia samozrejme vyjde zároveň aj v slovenčine. Inak zaujímavá otázka… A čo by sa stalo, ak by to tak nebolo? Čiastočne o tom vždy pri osobných stretnutiach diskutujeme – čo sa stane, ak niekto z tímu vypadne, kto to za neho urobí? Nemáme náhradníkov, nemáme žiadnych adeptov, ktorí by sa s nami tomu priučili a mohli to raz po niekom prevziať. Asi by teda nastala nejaká prestávka. Ale neskôr by sa iste niekto našiel. Našťastie pravdepodobnosť, že všetci z “tvrdého” jadra odídu a slovenská Mozilla načas zaspí úplne, je veľmi malá.

 9. Vlado Valaštiak napísal:

  Upozorňujem, že tá česká lokalizácia nie je kompletná. Takže očakávajte chyby a nefunkčnosť. Na slovenskej začneme pracovať v priebehu budúceho týždňa. A ďalšia vec: súbor, na ktorý odkazuje pvdeejay, sa každú chvíľu mení, nie je to nič oficiálneho. Pri týchto súboroch platí ešte dôraznejšie odporúčanie ako pri oficiálnych alpha verziách – nesťahujte, ak neviete čo robíte!

 10. Vlado Valaštiak napísal:

  Používateľské rozhranie pre celostránkový zoom sa ešte len pripravuje, toto bol len backend.

Komentáre sú uzavreté.