Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Odčlení Mozilla projekt Thunderbird?

Mitchell Baker, výkonná riaditeľka Mozilla Corporation, na svojom weblogu rozoberá úvahy o možnom odčlenení, resp. inom organizačnom zaradení projektu Thunderbird, pretože hlavný dôraz chce Mozilla Corporation venovať na prehliadač Firefox. Pripomíname, že Mozilla Corporation, okrem iného zameraná na vývoj a propagáciu Firefoxu a Thunderbirdu, je komerčnou dcérskou organizáciou neziskovej Mozilla Foundation, ktorá združuje mnohé rôzne open-source projekty.

Thunderbird by tak mal autonómiu a šiel vlastnou cestou. Mitchell Baker načrtla tri rôzne možnosti nového usporiadania, prvou je vytvorenie úplne novej neziskovej organizácie, špecializovanej na Thunderbird. Toto riešenie ponúka maximálnu nezávislosť, avšak je organizačne náročné (dozorná rada, zamestnanci atď). Ak by sa ukázalo, že Thunderbird by generoval nejaký finančný výnos, mohla by sa založiť dcérska firma, podobne ako to bolo u Mozilla Foundation.

Druhou možnosťou je vytvorenie novej pridruženej firmy. Thunderbird by tak bol stále zastrešený nadáciou, organizačná náročnosť by nebola vysoká, ale mohlo by sa stať, že tak, ako je tomu teraz, by mal Thunderbird nižšiu prioritu vzhľadom na Firefox.

Treťou možnosťou je osamostatnenie Thunderbirdu ako komunitného projektu, podobne ako v prípade SeaMonkey. Zároveň by sa mohla vytvoriť nezávislá spoločnosť na služby a konzultácie a podporujúca vývoj. V tomto prípade sa však vynárajú rôzne komplikácie a otázky o vzťahu takejto firmy k projektu a samotnému produktu, o právnej forme spoločnosti a podobne.

Keďže klient elektronickej pošty Mozilla Thunderbird získal mnoho fanúšikov po celom svete, úvahy o odčlenení a obavy o osud tohto projektu vyvolali množstvo diskusií a aj búrlivých reakcií.

3 komentáre k príspevku “Odčlení Mozilla projekt Thunderbird?”

  1. Luboš napísal:

    Maximálne prekvapenie a sklamanie. Bola by to veľká škoda skončiť s TB. V podstate ho používam od chvíle, ako som prešiel pred rokmi na FF.

  2. Gianny111 napísal:

    Podobne ako Luboš. Pokiaľ by bol TB odsunutý na vedľajšiu koľaj, bol by som postupom Mozilly sklamaný.

  3. frantik napísal:

    neviem či to bude k niečomu lepšiemu alebo nie keď sa odčlení TB. Používal som 1.5 verziu a nevedel som sa dočkať dvojky tak som stahoval bety a nič extra neponúkala tak som prestúpil na Live Mail ktorý je sprostý, nedá sa ho rozšíriť ale zato je prekrásny. Jednoducho som dosť sklamaný s terajším vývojom TB a dúfam že odčlenenie mu prospeje

Komentáre sú uzavreté.