Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Dostupný Firefox 54 s vylepšenou multiprocesovou podporou

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 54.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 54.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2600 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 54 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná podpora pre viacero procesov (e10s-multi)
 • Zjednodušené tlačidlo preberania a panel stavu preberania
 • Pridaných niekoľko ďalších vylepšení pre vývojárov
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 54.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište. Pre návrat k starému rozhraniu môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde okrem nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 54 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 54 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 55 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 8 týždňov, teda 8. augusta 2017.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 54.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už siedmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 52 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

3 komentáre k príspevku “Dostupný Firefox 54 s vylepšenou multiprocesovou podporou”

 1. Sevrin napísal:

  Mňa Firefox veľmi sklamal. Je brutálne pomalý, je jedno aká verzia, je jedno či ho mám na počítači alebo notebooku. Hrozne dlho otvára stránky, oproti Chrome je ako slimák. Nepomohla ani čerstvá inštalácia, pri pokuse zavrieť karty alebo prepínať medzi nimi často vidím v záhlaví hlášku (Not Responding). Firefox definitívne ide do kytek.

 2. Brembo.SV napísal:

  áno,čím novší Firefox,tým horší. Najnovšie verzie hádžu hlášky o nezabezpečenej stránke a pomali štartuju. Ide to dole kopcom.

 3. eddward napísal:

  Tak skuste vydrzat este do verzie 57. Tam sa sustreduje povedal by som aj niekolkorocne usilie Mozilly o zrychlenie Firefoxu. Nocne zostavy su uz dostupne na vyskusanie a pokrok je tam naozaj citelny.

Komentáre sú uzavreté.