Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Mozilla Firefox 46

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 46.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 46.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných takmer 2000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 46 obsahuje nasledovné zmeny:

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 46.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 46 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nepodporuje systém Android Honeycomb (verzia 3) .

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 46 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 47 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 7.júna 2016.

Hlavný vývoj Firefoxu 48 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 46.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už šiestej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 45 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

7 komentárov k príspevku “Mozilla Firefox 46”

 1. Fero Stano napísal:

  Verzia firefoxu 46.0.1 jedna katastrofa, same chybove hlasky, bezne stranky nemozne otvorit, nemoznost instalovat doplnky, hroza

 2. Michal Stanke napísal:

  Tedy neváhejte a nechte si poradit na http://forum.mozilla.sk/.

 3. Meno napísal:

  Nemôžem sa pripojiť ani na Facebook a google, všetko mi hlási nedôveryhodné pripojenie. Napriek tomu že som urobila všetko podľa návodu na stránke mozilly, nemôžem to blokovanie nijako odstrániť. Nechápem prečo to furt menia, človek príde po 5 dňoch domov a nemôže sa dostať ani do schránky. Strašné, čo nová verzia, to horšia ako stará.

 4. Michal Stanke napísal:

  Stejně jako výše se neváhejte s jakýmikoliv problémy obrátit na fórum podpory http://forum.mozilla.sk/.

 5. meno napísal:

  Obrátila som sa, urobila som, furt to isté. Prečo pri každej novej verzii je nejaký problém, prečo je všetko rozhádzané, prečo musím prekopať celý počítač? Ja nie som itečkárka, len obyčajný bežný spotrebiteľ. Keď ja niekomu z mozilly prehodím cez noc volant na aute na opačnú stranu, tak som zvedavá, čo na to povie. Hnus, hnis, prešla som na Operu. Zbohom mozilla, kedysi som ťa mala rada, ale to si za niečo stála.

 6. Jozef napísal:

  Musim dat za pravdu. Nechapem preco vyvojar nenecha jednu verziu ale dava dazdy “mesiac” novy vsetko je nanic. Dnesnej dobe mam jedno porekadlo vsetko nove stoji za …….. Doslova. Vzdy ked si chcem pozriet video na youtube mi to zamrzne. Nainsaloval som aj fleshplayer aj inu verziu firefoxu a vzdy to iste dokonca som spravil aj obnovu firefoxu a nic nepomohlo. Uz a to teda dost vytaca, Firefox pouzivam odkedy mam PC teda dost dlhe roky ale fakt na toto nemam nervy. Budem musiet prejst na chrome. Neda sa mi prihlasit na stranky kde sa cez chrome bezproblemov prihlasim napriklad na ebay a podobne. Fakt uz neviem co mam robit. Niekedy to fakt strasne dlho vsetko nacitava a nato nemam tiez nervy pritom net mam 100Mb/s

 7. Peter napísal:

  po nainštalovani Mozily beta do tabletu vypísalo hlášku pripojenie nedôveryhodné prešiel som všetkými možnými nastaveniami je to des miesto toho aby to slúžilo ľuďom tak iba strpčuje

Komentáre sú uzavreté.