Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Finálny Firefox 45 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 45.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 45.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných takmer 2000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 45 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná nová funkcionalita Hello pre zdieľanie kariet a prehliadanie webu
 • V návrhoch web stránok v panely s adresou sa budú odteraz zobrazovať aj synchronizované karty z iných zariadení
 • Pridané tlačidlo na prístup k synchronizovaným kartám
 • Bolo opravené presmerovanie IDN domén (Internationalized Domain Name).
 • Funkcia zlúčenia kariet Panorama bola odstránené
 • Pridaná podpora pre HTML5 funkcie: Push API, Web Speech synthesis API, ES6 Classes a ďalšie
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie množstva už existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 45.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 45 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 45 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 46 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 19.apríla 2016.

Hlavný vývoj Firefoxu 47 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 45.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už šiestej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 45 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

8 komentárov k príspevku “Finálny Firefox 45 dostupný”

 1. Tibor napísal:

  Prečo sa my po aktuálizacii na 45 prepisali zo slovenského jazyka prepisalo všetko do anglického jazyka

 2. Edds napísal:

  Je to velmi divne, to by sa nemalo stavat, pokial bola predosla instalacia stiahnuta z webov Mozilly.
  V kazdom pripade staci stiahnut z vyssie uvedenych odkazov instalacku, preinstalovat Firefox a mala by tam byt slovencina.

 3. palo napísal:

  zdravim vas, preco sa mi na novej instalacii aktualnej verzie firefoxu na novom pc nezobrazuju obrazky napr. na http://www.agem.sk , ale mam aj problem s videami. predpokladam ze to nejako suvisi s flash-om. ako to viem vyriesit??? chrome a ie nechcem

 4. Sevrin napísal:

  Neviem či sa to zdá len mne, ale Firefox 45.0.1 mi akosi neprehráva zvuky (napr. keď príde nová správa na FB, na neaktívnej karte). To isté som si všimol na Pokeci, zvuky o novej RP sa nespúšťajú.

 5. palo napísal:

  mne sa zda ze s verziou 45 aspon zatial prisiel pre mna konec firefoxu a musel som zacat pouzivat chrome 🙁 , nenatahuju sa mi videa obrazky a vacsine stranok musim povolovat “bezpecnostne vynimky” ?!, deje sa to na novom aj starych pocitacoch s w7, dokonca aj flashe mam aktualne…, netusim co sa deje.asi sa blizi koniec sveta.

 6. Michal Stanke napísal:

  Pokud pozorujete ve Firefoxu jakýkoliv problém, neváhejte se zeptat na slovenském fóru http://forum.mozilla.sk/ a nebo české podpoře https://support.mozilla.org/cs/.

 7. jan napísal:

  nejde ni pusťiť mozilu na počitači strarom firex ako to opravim

 8. Michal Stanke napísal:

  Pokud pozorujete ve Firefoxu jakýkoliv problém, včetně jeho spouštění, neváhejte se zeptat na slovenském fóru http://forum.mozilla.sk/ a nebo české podpoře https://support.mozilla.org/cs/.

Komentáre sú uzavreté.