Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Dostupný Mozilla Firefox 41

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 41.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 41.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2500 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 41 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Vylepšená podpora IME na Windows (Vista +) za použitia TSF (Text Services Framework)
 • Pridaná možnosť nastavenia profilového obrázku pre váš Firefox Account
 • Podpora pre chat vo Firefox Hello
 • SVG obrázky môžu byť odteraz použité ako favicon
 • Vylepšenia pre dekódovanie obrázkov
 • Výrazné zníženie pamäťových nárokov prehliadača s doplnkom Adblock Plus
 • MessageChannel a MessagePort API povolené
 • Pridaná podpora pre transform-origin na SVG elementoch
 • CSS Font Loading API povolené
 • Pridaná podpora pre niekoľko nových HTML5 funkcionalít a súčasne vylepšenie už implementovaných
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 41.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 41 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 41 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 42 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 3.novembra 2015. Dávame do pozornosti, že v súčasnosti existujú aj beta verzie 64-bitového Firefoxu, ktoré sú pravidelne aktualizované.

Hlavný vývoj Firefoxu 43 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 41.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už piatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 38 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

7 komentárov k príspevku “Dostupný Mozilla Firefox 41”

 1. tomas napísal:

  Co tak si zmaazat virus zo stránky? Mate zaspamovany rss feed anglickými clankami… Predpokladam, ze Google penalizaciu uz máte a navstevnost sa značne prepadla…

 2. Jarco napísal:

  3 roky som používal Google Chrome. Teraz asi 1 rok používam Mozillu a zistil som že je rýchlejšia 🙂 Napr. Mával som 15 FPS a teraz mám 30. Určite by som odporúčal Mozillu 🙂

 3. Peter napísal:

  Čím viac verzii a vylepšení tým viac nekvalitný. Blokujú sa niektoré doplnky ktoré sú pri zabezpečení súkromia dôležité. Ako napríklad doplnok Norton identity Safe ktorý bezpečne ukladá heslá. Bezpečnosť vo Firefoxu je nulová, ako bezpečnosť osobných údajov vo všetkých amerických prehliadačov.

 4. Michal Stanke napísal:

  Doplněk Nortonu v novém Firefoxu nefunguje kvůli zrušené podpoře starých binárních XPCOM. Problém bych viděl spíš na straně Nortonu, že nestihl doplněk včas opravit. Nicméně slibuje, že oprava bude – https://support.norton.com/sp/cs/cz/home/current/solutions/v115161915_EndUserProfile_en_us .

  IMO Firefox s nastaveným hlavním heslem ukládá přihlašovací údaje docela bezpečně. Vyzkoušejte 😉

 5. Tibor Belovec napísal:

  Zdravím. Možno som dosť neskúsený užívateľ, ale sa mi nedarí pripojiť ku stránke google.sk, kvoli nejakým bezpečnostným…
  Nedá sa to nejak jednoducho vyriešiť? Na starších verziách firefoxu mi to fungovalo automaticky.
  Budem vdacný za odpovede.

 6. MiFi06 napísal:

  Ku guuglu sa nedá dostať už od verzie 29. Práve som po márnom čakaní na vyriešenie problému mozilou odinštaloval 15-rokov používaný (predtým najobľúbenejší) prehliadač a…
  ZBOHOM ! ! ! Už toto trpieť nebudem!!!

 7. stanke napísal:

  Pomohlo by k vyřešení, kdybyste popsal, co znamená “nedá dostat” – nějaká chybové hlášení? Často dělá na HTTPS stránkách problém antivir, který udělá vlastně man in the middle útok a podstrčí svůj certifikát, aby mohl šifrovaný přenos přes HTTPS kontrolovat.

Komentáre sú uzavreté.