Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox aktualizovaný na verziu 35

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 35.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 35.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2600 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 35 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Komunikačný klient Firefox Hello odteraz používa pri konverzácii skupinový model
 • Nové používateľské rozhranie pre vyhľadávanie dostupné vo viacerých lokalizáciách
 • Prístup na Firefox Marketplace dostupný z menu Nástroje a voliteľného tlačidla pre Panel nástrojov
 • Pridaná podpora pre H264 (MP4) od verzie Mac OS X Snow Leopard (10.6) cez natívne API
 • Nový spôsob renderingu obsahu na OS X
 • Vylepšený výkon pri zmenách veľkosti obrázkov vysokej kvality
 • Pridaná podpora pre CSS Font Loading API
 • Implementované Resource Timing API
 • CSS filters štandardne povolené
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 35.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je však naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod je na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 35 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že táto verzia už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 35 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 36 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 24.februára 2015.

Hlavný vývoj Firefoxu 37 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 35.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už štvrtej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 31 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

7 komentárov k príspevku “Firefox aktualizovaný na verziu 35”

 1. Sevrin napísal:

  Skúšam dávať Firefoxu šancu, ale čím novšia verzia, tak tým s väčšou nechuťou aktualizujem, lebo ja neviem či sú developeri Firefoxu už úplne neschopní alebo počítajú s tým, že každý má v počítači aspoň 4 GB, ale na kompoch s 1 GB Firefox je takmer nepoužiteľný, mám povypínané všetko čo sa dá, ale aj tak z RAM hravo zlikviduje pri bežnej práci 400-500 MB a z virtuálnej ďalších 500-600. Neexistuje nejaká NORMÁLNA verzia Firefoxu, použiteľná aj na starších počítačoch? Pamätám, že posledná verzia, ktorá ešte ako tak celkom svižne bežala bola okolo 27. Odvtedy je to des.

 2. Src napísal:

  1) RAM likviduju aj doplnky, hlavne Adblock Plus je tym dost znamy, ak ho pouzivas skus ho na chvilu vypnut a porovnat.
  2) Web stranky su cim dalej tym narocnejsie na pamät uz same o sebe. Megabajty ti nabehnu nech mas hociaky prehliadac, bohuzial. Tu sa treba stazovat developerom preco vytvaraju tak narocne stranky.
  3) Firefox je dnes podla mnohych objektivnych testoch jeden z najlepsich prehliadacov co sa tyka vyuzivania RAM, zerie väcsinou najmenej z testovanych prehliadacov.
  P.S. Firefox treba urcite stahovat a instalovat len z oficialnych stranok mozilla.sk/cz/org, zo ziadnych inych stranok nie. Tam väcsinou pribaluju rozny balast do kodu, ktory moze robit rozne problemy.

 3. LOLO napísal:

  pamätat si hesla stranok mozilla v nastaveniach sa mi neda odfajknut kde je chyba. A ked chcem zrusit historiu prehliadania neda sa nastavi. Teda da ele restartuje sa a ked pozrem nastavenia znova to je zmenene.V DAKA

 4. Andrej napísal:

  Musím povedať, že najnovšia verzia mi stale mrzne, hlavne, keď ju spúšťam. A ked ju zatváram, tak úplne spadne… Skúšal som bez doplnkov, s doplnkami, preinštalovať ju. No problem pretrvava. Explorer neznasam, idem pouzivat google chrome…

 5. JohnWayne napísal:

  Ja osobne mám jeden doplnok – adblock, otvorené dve karty a mrzne mi to. Je to sakra možné? Voľakedy som mal aj 4 karty a nemrzlo to.

 6. Sevrin napísal:

  Mne to nemrzne, ale to žranie pamäte je neúnosné.

  Src ano máš pravdu, preto som prešiel na FF z Chrome, lebo Chrome tej pamäte žral ešte viac. A Chrome už ani nenainštalujem, pretože už inštalátor ma odfajčí, že moja HW konfigurácia je nedostatočná pre nainštalovanie ich prehliadača. Takže celé je o tom, že developeri software a výrobcovia hardware uzavreli kartel – my budeme menej optimalizovať, aby ste vy mali dôvod stále vyrábať.

 7. umbro napísal:

  Ak používate Download Helper, nesťahujte FF 36, v tej verzií je nefunkčný 🙁

Komentáre sú uzavreté.