Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Dostupný Firefox 34

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 34.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 34.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2700 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 34 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaný nový real-time komunikačný klient  Firefox Hello
 • Úpravu prehliadača pomocou tém “Personas” je odteraz možné vykonať cez režim Prispôsobiť
 • Implementácia HTTP/2 (draft14) a ALPN
 • Vylepšený systém obnovenia prehliadača po dialógovom okne “Firefox už beží”.
 • Zakázané SSLv3
 • Implementované ECMAScript 6 WeakSet
 • Implementované JavaScript Template Strings
 • Pridaná podpora pre WebCrypto: RSA-OAEP, PBKDF2 a AES-KW
 • Implementované WebCrypto: wrapKey a unwrapKey
 • Implementované WebCrypto: Import/export JWK formatované kľúče
 • Pridaná podpora pre matches() DOM API
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 34.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je však naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod je na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 34 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že táto verzia už nepodporuje systém Android 2.2 a ARMv6 chipset.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 34 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 35 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 13.januára 2015.

Hlavný vývoj Firefoxu 36 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 34.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už štvrtej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 31 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

5 komentárov k príspevku “Dostupný Firefox 34”

 1. Andrej napísal:

  mne po nainstalovani novej verzie vobec nefunguju videa na fabooku a takisto neprehra ziadne video na youtube ,moze my niekto poradit vyriesit tento problem?

 2. eddward napísal:

  u mna ziadny problem, skus nainstalovat najnovsi adobe flash player a najnovsi ovladac grafickej karty v PC

 3. Janko napísal:

  Mne zas FireFox 34 úplne “rozhodil” moje nastavenia písma. Odkedy používam Firefox(2005), som sa prvý raz musel vrátiť k predošlej verzii.

 4. majo napísal:

  Nechápem že prečo tu ešte nie je na stiahnutie najnovšia verzia 34.0.5.

 5. Zora napísal:

  Po stiahnutí a nainštalovaní novej verzie nemám možnosť otvoriť si ani, facebook, ani google – prehliadač mi hlási, že pripojenie nie je dôveryhodné a neponúka mi ani možnosť potvrdiť výnimku. čo sa s tým dá robiť?

Komentáre sú uzavreté.