Aktuálne verzie
pre Windows
Napísali o Mozille

inverse.com: Why You Should Seriously Consider the New Firefox Quantum Browser
Firefox is getting a massive speed boost, and it could persuade Google Chrome and Safari users to switch over. Mozilla has described Version 57 of the web browser as such a big change that it needed a special name to go along with it.

Techbyte.sk: Firefox získa bezpečnostný upgrade založený na prehliadači Tor
Mozilla si berie príklad od Toru a snaží sa urobiť prehliadanie vo Firefoxe omnoho osobnejším. Nezisková organizácia Mozilla odstráni z Firefoxu funkciu, ktorá umožňuje sledovanie užívateľov cez početné množstvo stránok bez použitia cookies.

Zive.sk: Firefox definitívne končí s Flashom. Zatiaľ len v Androide
Spoločnosť Mozilla, ktorá vyvíja populárny webový prehliadač Firefox, oznámila definitívne ukončenie podpory pre rozšírenie Adobe Flash na operačnom systéme Android.


Ďalšie články »
Kanály RSS
Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Prečo prejsť na Firefox

Prispôsobiteľnosť a rozšíriteľnosť

Prispôsobenie panela nástrojovNástrojové panely Firefoxu sú jednoducho prispôsobiteľné. Nielen že ich môžete jednotlivo skryť či zobraziť, pridať ďalšie panely, ale môžete aj meniť poradie či počet ikoniek na nich, povoliť zobrazenie samotných ikon, textu alebo ich kombináciu. To všetko intuitívne, postupom “pretiahni a pusť”.

Používateľské rozhranie Firefoxu je rozšíriteľné, vývojári môžu použiť štandardy ako XML, CSS, JavaScript a podobne, ako aj komplexné C++ prídavné moduly. Firefox je softvér s otvoreným zdrojovým kódom a pre vývojárov je dostupné veľké množstvo informácií.

Ako príklad pre tieto rozšírenia môžu slúžiť jednoduché nástroje typu pipetka na farby, až po pokročilé ako JavaScript Debugger a Document Inspector. Rozšírenia môžete nainštalovať niekoľkými kliknutiami na stránke update.mozilla.org.

Príklad témy vzhľaduTémy vzhľadu sú ďalšou atraktívnou vlastnosťou Firefoxu. Jeho používateľské rozhranie je plne prispôsobiteľné, rovnakým spôsobom ako pri rozšíreniach. Príklad témy vzhľaduTém je nekonečné množstvo, Firefox môže vyzerať ako z dreva, počítač zo seriálu StarTrek, alebo dokonca pripomínať Internet Explorer. Ich zoznam je dostupný tu, inštalujú sa jednoducho.

Správca sťahovania súborov

Firefox má vstavaný moderný nástroj na správu sťahovaných súborov, ktorý prehľadne ukazuje všetky prebiehajúce a ukončené prenosy súborov vo forme zoznamu s grafikou a príslušným textom. Používateľ má pritom plnú kontrolu nad sťahovaním, prebiehajúci prenos môžete zrušiť, znovu spustiť tie, ktoré zlyhali, odstrániť ich zo zoznamu, otvoriť v systéme, či úplne vyčistiť zoznam. Dvojitým kliknutím na súbor ho priamo spustíte.

Správca sťahovania súborov usporí miesto v lište aplikácií tým, že je pre všetky sťahované súbory iba jedno okno, ktoré ukazuje priemerné percento sťahovaného objemu údajov a počet práve prebiehajúcich prenosov. Keď je všetko hotové, vpravo dole sa vysunie okienko informujúce o tejto skutočnosti: “Sťahovanie dokončené”. Správca je samozrejme dosť inteligentný na to, aby vás upozornil na nedokončené prenosy, ak sa rozhodnete ukončiť Firefox.

Stvorený pre štandardy

Firefox má zatiaľ neprekonanú podporu štandardov W3C, ako sú CSS, DOM atď. Tam, kde prehliadače ako Opera alebo IE na dynamických stránkach zlyhávajú, je Firefox obvykle úspešný.

Firefox je tiež open-source softvérom (s otvoreným zdrojovým kódom). To znamená, že tento prehliadač si nielen môžete zadarmo stiahnuť a používať, ale je otvorený aj pre vývoj. Každý môže slobodne nahliadnuť “pod kapotu” a tiež prispieť k jeho ďalšiemu napredovaniu a vylepšovaniu. Firefox je jedným z viacerých prehliadačov a projektov založených na výkonnom “stroji” Mozilla Gecko (technológia umožňujúca analyzovať a zobraziť webové stránky). Keďže Firefox má voľne prístupný zdrojový kód, má záruku toho, že v ňom nebude zámerne zabudovaný škodlivý alebo špionážny kód.

Prečítajte si ďalšie podstránky:   1   2   3