Fórum Mozilla.sk

Mozila sa zblaznila
(1) od Ansambl
ne, 23.04.2017 06:17

Neda sa otvorit web adresa v tele mailu
(3) od P_V
št, 20.04.2017 22:11

Nefunkčný Thunderbird
(8) od deerslayer
št, 20.04.2017 15:07

Veľkosť písma (fontu) odchádzajúcej pošty+dve pomlčky
(6) od Ansambl
št, 20.04.2017 13:29

Počet príspevkov: 32314

Pridajte sa aj vy! »


Krátko z Twittera

Ďalšie správy »
Napísali o Mozille

bleepingcomputer.com: It Took Mozilla 22 Hours to Patch a Firefox Vulnerability Discovered at Pwn2Own
Mozilla engineers released Firefox 52.0.1 to patch a security flaw that came to light last Friday, in the Pwn2Own 2017 hacking contest. All in all, it took Mozilla engineers only 22 hours from the time the bug was used during the competition, on Friday, March 17, and to when Mozilla published Firefox 52.0.1.

Zive.sk: Prichádza Firefox 52, predznamenáva koniec starých časov
Organizácia Mozilla odštartovala proces aktualizácie svojho internetového prehliadača Firefox na aktuálnu verziu 52. Noviniek je tentoraz viac, pričom niektoré z nich takpovediac znamenajú „koniec starých časov“. Ide najmä o podporu starších platforiem a riešení.

Zive.sk: Mozilla zhltla Pocket, nové experimenty pre Firefox
Organizácia Mozilla na sklonku uplynulého mesiaca oznámila, že odkupuje tvorcu Pocket (Read It Later), ktorý tak celkom prejde pod jej krídla.


Ďalšie články »

50 odpovedí na otázku “Ako …?” (otázky 11-20)

11. Ako zablokovať reklamu na webových stránkach

Jednou z vecí, pre ktoré sa používatelia rozhodnú pre prechod na prehliadač Firefox, je blokovanie reklám na webových stránkach. Úplne najzákladnejšia vec je zablokovanie otravných vyskakovacích okien (pop-up). Vo Firefoxe túto voľbu nájdete v ponuke:
Nástroje > Možnosti > Obsah > Zakázať nevyžiadané vyskakovacie okná. Okrem toho odporúčam nainštalovať a používať rozšírenie AdBlock Plus. Slúži na zablokovanie akejkoľvek reklamy (obrázky, flash animácie). V súčasnosti existujú dve rôzne verzie tohto rozšírenia, tá prvá má domovskú stránku bene.sitesled.com/adblock.htm a jej slovenská verzia sa nachádza na stránke www.mozilla.sk/rozsirenia/adblock-plus.
AdblockVyvíja sa aj úplne iná verzia a to na stránke adblockplus.mozdev.org. Vyskúšajte obidve a používajte tú, ktorá vám viac vyhovuje. Podstata rozšírenia je v tom, že na základe vopred pripraveného filtra rozšírenie odfiltruje zo stránky reklamu a aj „stlačí“ prázdne miesto po nej, takže stránka vyzerá ako keby tam reklama ani nebola a jej načítanie je samozrejme oveľa rýchlejšie. Do zoznamu povolených zase naopak môžete pridávať stránky, na ktorých chcete zobrazovať aj obrázkovú alebo flashovú animáciu. Do filtra nemusíte pridávať otrocky adresu každej stránky.

Napríklad ak sa na stránke vyskytuje reklama pochádzajúca z adresy http://stranka.com/banner/obrazok4.jpg, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši, vyberte AdBlock Obrázok a otvorí sa okno s napísanou adresou.
Vy ju však upravte na tvar */banner/* a kliknite na OK. Odteraz sa vám na stránkach nezobrazí žiadna reklama, ktorej adresa obsahuje reťazec „banner“. Zoznamy filtrov možno samozrejme aj exportovať (zálohovať) alebo importovať.

Ak chcete nejakú stránku pridať do povolených, otvorte rozšírenie AdBlock cez Nástroje > AdBlock Plus > Nastavenie a vyberte ponuku Možnosti AdBlock > Zoznam blokovaných/Zoznam povolených. Napíšte adresu povolenej webovej stránky v tvare s dvomi zavináčmi pred adresou: @@http://www.mojastranka.com a kliknite na OK. Odteraz bude síce na ostatných webových stránkach odfiltrovaná reklama s reťazcom „banner“, ale na povolenej stránke sa zobrazovať bude, aj keď adresa obrázka obsahuje reťazec „banner“. Na záver pre porovnanie hlavná stránka onetwosold.sk bez blokovania reklamy a s blokovaním:

Neblokovaná reklama

Blokovaná reklama

odkaz spat

12. Ako na nefungujúce prehrávanie videa na stránke

Ide o častý problém – používateľ má problém s prehrávaním videa na webovej stránke. Príčinou problému je nefukčnosť pluginov (doplnkov), ktoré sú zodpovedné za prehrávanie médií. Typicky ide o Windows Media Video na stránkach napríklad televízií.
Zväčša nie je potrebné po základnej inštalácii Firefoxu nič dopĺňať, ale niekedy je pluginy potrebné doinštalovať. Napríklad najnovšiu verziu programu Windows Media Player (pre Windows XP, pre staršie systémy vyhľadajte kompatibilnú verziu). Po jeho nainštalovaní je ešte potrebné skontrolovať, či priečinok C:\Program Files\Mozilla Firefox\plugins obsahuje súbory npdsplay.dll, npdrmv2.dll a npwmsdrm.dll. Ak nie, skopírujte sem tieto súbory z priečinka C:\Program Files\Windows Media Player:

Firefox%20a%20video

Okrem pluginu Windows Media je niekedy potrebné nainštalovať aj ostatné pluginy – Acrobat Reader, Flash Player, Java, Quicktime, RealPlayer, Shockwave – nájdete ich na Mozilla.org.
about:pluginsZoznam všetkých nainštalovaných pluginov zobrazíte tak, že do panela s adresou napíšete about:plugins a potvrdíte tlačidlom Enter. Funkčnosť pluginov si otestujte na stránke Testing Plugins.
Zoznam zásuvných modulov nájdete aj na našej stránke. Článok o WMP vo Firefoxe pripravili aj českí kolegovia.

odkaz spat

13. Ako minimalizovať Firefox do systémovej lišty

Pri celodennom používaní Firefoxu alebo pri preplnenom paneli úloh Windows sa vám môže hodiť minimalizovať Firefox do systémovej lišty (vedľa hodín). Samotný Firefox túto možnosť nemá, ale zase si pomôžeme rozšírením s názvom MinimizeToTray, ktorého domovská stránka je na adrese minimizetotray.mozdev.org a slovenská lokalizácia je uverejňovaná na adrese www.mozilla.sk/rozsirenia/minimizetotray.

MinimizeToTray

odkaz spat

14. Ako na nesprávne zobrazenú diakritiku na webovej stránke

Stane sa vám, že navštívite webovú stránku, na ktorej namiesto normálnych slovenských písmen uvidíte len zmeť prapodivných znakov:

Kodovanie

Ide o typický príklad webovej stránky, ktorej autor nevložil do hlavičky zdrojového kódu stránky informáciu o kódovaní. Skontrolujte, či máte vo Firefoxe nastavené:
Zobraziť > Kódovanie > Automatické rozpoznávanie > Univerzálne (autodetekcia). Internet Explorer takú stránku zobrazí predvolene ako windows-1250, ale Firefox sa drží štandardov a keď informáciu v zdrojovom kóde stránky nenájde, zobrazí stránku v kódovaní UTF-8. Dočasné riešenie spočíva v manuálnom prepnutí kódovania v ponuke Zobraziť > Kódovanie > Stredoeurópske (Windows-1250). Pri otvorení ďalšej podstránky sa však kódovanie zase zmení na UTF-8. Jediné východisko je oznámiť autorovi webovej stránky, že kvôli chýbajúcemu kódovaniu v hlavičke sa jeho stránka nezobrazuje korektne. Vo vlastnom záujme by sa mal postarať o nápravu.

odkaz spat

15. Ako importovať do Firefoxu záložky z Opery a obľúbené z IE

Firefox ponúka pri prvej inštalácii a pri každom vytváraní nového profilu import záložiek z prehliadačov, ktoré vo vašom počítači zistí. Ak ste tak však neurobili vtedy, nič nie je stratené. Stačí prejsť vo Firefoxe do ponuky Súbor > Importovať a sprievodca importom sa znova spustí.

Sprievodca importovaním

V prípade Opery sa môžete stretnúť s problémom, že vám sprievodca importom neponúka možnosť importovať záložky z Opery. Stane sa tak v prípade, že vaša Opera nepoužíva ako priečinok profilu C:\Documents and Settings\uzivatel\Application Data\Opera (pri jej viacužívateľskej inštalácii), pretože práve tam hľadá Firefox záložky Opery. Prehliadač Opera môže ako priečinok profilu používať C:\Program Files\Opera (pri inštalácii Opery pre jedného používateľa). V takom prípade buď skopírujte profil Opery do C:\Documents and Settings\uzivatel\Application Data\Opera a Firefox ho už rozozná, alebo jednoducho z Opery záložky vyexportujte do HTML súboru a v sprievodcovi importom vo Firefoxe označte možnosť Zo súboru. Podobne aj v Internet Exploreri existuje možnosť vyexportovať obľúbené položky do HTML súboru a následne ich naimportovať do Firefoxu.

odkaz spat

16. Ako na stránku, ktorá sa vo Firefoxe nezobrazuje správne

Bohužiaľ stále existuje určité množstvo stránok, ktoré ich autor testoval len v Internet Exploreri a neberie do úvahy skutočnosť, že na Slovensku používa takmer 30% ľudí Firefox, prípadne ďalšia skupina Operu. Môže sa stať, že taká stránka sa korektne zobrazuje len v IE (napríklad nefunguje menu, flash animácia, video a podobne).
IE Tab Na to neexistuje iné riešenie, než stránku prezerať len v IE. Vo Firefoxe si však ľahko pomôžeme bez toho, aby sme pri tom opustili jeho okno. Použijeme rozšírenie IE Tab, ktorého domovská stránka je ietab.mozdev.org a slovenská verzia je na www.mozilla.sk/rozsirenia/ie-tab. Po nainštalovaní rozšírenia si môžete vybrať, kde zobrazovať položku Otvoriť v IE Tab (v kontextovej ponuke, v ponuke Nástroje, stavovom riadku). Najjednoduchšie je pridať na panel nástrojov tlačidlo IE Tab: Zobraziť > Panely s nástrojmi > Prispôsobiť a pretiahnuť ikonu IE Tab na panel nástrojov. Ak sa nachádzate na stránke, ktorá sa nezobrazuje vo Firefoxe správne, stačí jedno kliknutie a priamo vo Firefoxe, na tej istej karte, sa daná stránka otvorí vo „vnorenom“ Internet Exploreri. Takúto stránku môžete pridať do možností IE Tab aj natrvalo, aby sa nabudúce znova otvorila vo vnorenom IE.

odkaz spat

17. Ako odstrániť sivý pás pod stavovým riadkom v okne Firefoxu

Používatelia Firefoxu sa môžu stretnúť so situáciou, že sa im na spodku okna objavil široký sivý (alebo podľa farby použitej témy) pás s červeným textom (alebo bez neho):

Chyba

Príčinou je chybné rozšírenie alebo téma. Na opravu je možné urobiť niekoľko krokov:

  • Skontrolujte, či nie je potrebné aktualizovať nejaké rozšírenie: Nástroje > Rozšírenia > Aktualizovať.
  • Postupne po jednom v Správcovi doplnkov klikajte na doplnky pravým tlačidlom, vyberte Zakázať a po každom zakázaní reštartujte Firefox, kým nezistíte ktorý doplnok to spôsobuje (začnite od naposledy nainštalovaných). Taký doplnok potom odinštalujte.
  • Skontrolujte, či sa v inštalačnom priečinku v chrome nenachádza súbor s názvom m3ffxtbr.manifest. Ak áno, vymažte ho a reštartujte Firefox – ide o spyware MyWebSearch Toolbar.
  • Pozrite zoznam problematických rozšírení (možno je vaše medzi nimi): kb.mozillazine.org/Problematic_extensions.
odkaz spat

18. Ako na nemožnosť nainštalovať žiadne rozšírenie alebo tému

Niekedy sa môže vyskytnúť situácia, že chcete z webovej stránky nainštalovať nejaké rozšírenie a nepodarí sa vám to napriek tomu, že máte v ponuke Nástroje > Možnosti > Obsah označenú možnosť Upozorniť, ak sa stránky pokúsia inštalovať doplnky a ďalej tlačidlom Výnimky pridanú adresu tejto webovej stránky do zoznamu povolených stránok. Napriek tomu sa stáva, že rozšírenie nemožno nainštalovať.
Riešenie sa ukrýva v Konfigurácii, ktorú otvoríte takto: Do panela s adresou napíšte about:config a potvrďte tlačidlom Enter. Do poľa Filter zapíšte tento reťazec: xpinstall.enabled, vyhľadá vám položku, ktorá vyzerá takto:

Konfiguracia

Kliknite na položku pravým tlačidlom myši a vyberte položku Prepnúť. Hodnota sa zmení na true.
Teraz už máte inštaláciu doplnkov 100%-ne povolenú a nainštalujete všetko tak, ako si želáte.

Konfiguracia

odkaz spat

19. Ako nainštalovať rozšírenie preložené do češtiny do slovenského Firefoxu

Koncom februára 2006 dosiahol počet rozšírení lokalizovaných do slovenčiny číslo 160 a tento problém tak pomaly prestal byť aktuálny. Napriek tomu sa môže stať, že budete chcieť používať v slovenskej verzii Firefoxu rozšírenie preložené len do češtiny a nie do slovenčiny. Tu narazíte na nie príliš známu skutočnosť – ak do slovenského Firefoxu nainštalujete rozšírenie, ktoré obsahuje češtinu a slovenčinu neobsahuje, spustí sa vám v angličtine. Je možné upraviť rozšírenie lokalizované do češtiny tak, aby si Firefox myslel, že obsahuje slovenčinu a spustilo sa v češtine. Takáto úprava rozšírenia však rozhodne nepatrí medzi akcie, ktoré by bolo možné odporúčať bežnému používateľovi. Bez hlbšej znalosti štruktúry rozšírení a ich inštalačných súborov sa ľahko pritrafí, že bude rozšírenie úplne nefunkčné. Preto na tomto mieste návod na takúto úpravu nebudeme uvádzať. Nestrácajte však nádej, stačí predniesť svoju požiadavku na lokalizáciu tohto rozšírenia do slovenčiny na stránkach Mozilla.sk a presvedčíte sa, že onedlho sa toho ujme niektorý z lokalizátorov a rozšírenie preloží.

odkaz spat

20. Ako otvárať odkazy (aj z externých aplikácií) do karty a nie nového okna

V prvom rade si takéto otváranie nastavte vo Firefoxe: Nástroje > Možnosti > Karty.

Okno Možnosti

Oveľa viac možností prehliadania na kartách (a teda aj ich otvárania) však poskytujú rozšírenia určené na úpravu týchto nastavení. Takýchto rozšírení je väčšie množstvo, za všetky spomeňme len tieto:

Rozšírenie Tabbrowser Preferences

Porovnajte si na uvedených obrázkoch rozdiel – možnosti Karty bez rozšírenia Tabbrowser Preferences obsahujú len niekoľko volieb, na rozdiel od verzie s rozšírením, kde je tých možností oveľa viac. Vďaka nim si prispôsobíte najsilnejšiu zbraň Firefoxu – prehliadanie na kartách.

odkaz spat

Ďalšie otázky: 1-10, 11-20, 21-30, 31-40, 41-50