Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Čo nás čaká vo Firefoxe 2.0?

Logo FXVeľa ľudí sa pýta, kedy bude vydaná finálna verzia Firefox 2.0 a čo nové nás v ňom čaká. Deň „D“ sa naozaj blíži, preto si v krátkosti uvedieme, na čo sa môžeme v novej verzii tohto vydareného prehliadača tešiť. Najzaujímavejšie zmeny, ktoré Firefox 2.0 už onedlho svojim používateľom ponúkne.

Plne lokalizovaný do slovenčiny

 • Ako je už od verzie 1.5 zvykom, Firefox 2.0 je plne lokalizovaný do slovenského jazyka, čo pre používateľov znamená, že nie je nutné inštalovať lokalizačné balíky, ktoré boli v minulosti na našich stránkach zaužívané (Firefox je do slovenčiny lokalizovaný na 100 % vrátane Pomocníka).

Výber najzaujímavejších vylepšení

 • Na prvý pohľad nás hneď po spustení určite zaujme nové používateľské rozhranie. Nová elegantná téma vzhľadu opäť posunula Firefox viac k dospelosti, pričom neuberá na prehľadnosti, ba práve naopak.
 • Novou menej viditeľnou, avšak veľmi dôležitou funkciou je ochrana proti podvodným stránkam (phishing), ktorá upozorňuje používateľa na podozrivú podvodnú stránku, a ponúka mu možnosť vrátiť sa na svoju domovskú stránku. V predvolenom nastavení je ochrana proti phishingu aktivovaná, a porovnáva stránky buď s lokálnym alebo online zoznamom známych podvodných stránok. Ak je funkcia ochrany proti podvodným stránkam povolená, tento zoznam sa pravidelne preberá a aktualizuje.
 • Určitými zmenami prešiel aj malý panel integrovaného vyhľadávania. Inštalované vyhľadávacie moduly je odteraz možné veľmi jednoducho spravovať. Máme tak možnosť jednoducho pridávať, odstraňovať alebo meniť poradie jednotlivých modulov.
 • Ďalšou novinkou vyhľadávacieho panela je, že ak používate vyhľadávače Google, Yahoo! alebo Answers.com, tak v integrovanom paneli sa zobrazujú počas zadávania výrazu automatické návrhy možných hľadaných výrazov.
 • Do tretice novinka týkajúca sa vyhľadávacích modulov. Ak navštívite stránku, ktorá „ponúka“ vyhľadávací modul, používateľ Firefoxu bude na túto skutočnosť automaticky upozornený a bude mu ponúknutá možnosť inštalácie.
 • Ako vieme, veľkou prednosťou Firefoxu je prehliadanie na kartách, kedy nie je nutné mať otvorených množstvo okien. Táto funkcia bola tiež vylepšená a v predvolenom nastavení Firefox otvára prepojenia na nových kartách (namiesto nových okien). Na každej karte sa teraz nachádza tlačidlo na zatvorenie karty. Ak je otvorených veľa kariet v jednom okne, naľavo a napravo na paneli s kartami sa zobrazia šípky, ktoré umožňujú prechádzať medzi kartami dopredu a dozadu. Ponuka História uchováva zoznam naposledy zatvorených kariet a klávesová skratka umožňuje používateľovi rýchlo znovu otvoriť nechtiac zatvorenú kartu.
 • Firefoxu bolo dlhšiu dobu vyčítané, že neobsahuje funkciu obnovenia relácií. Táto funkcia slúži na obnovenie okien, kariet, textu zadaného do formulárov a prebiehajúceho sťahovania z poslednej relácie. Funkcia je aktivovaná automaticky pri inštalácii aktualizácie programu alebo rozšírenia. Používateľovi sa po páde systému zobrazí otázka, či chce pokračovať vo svojej predchádzajúcej relácii.
 • Náhľad a prihlásenie na odber webového kanála – používateľ sa môže rozhodnúť, akým spôsobom chce spracovávať webové kanály. Možností je viacero, buď sa prihlásiť na odber prostredníctvom webovej služby alebo samostatnou čítačkou kanálov RSS, prípadne si kanál pridá ako aktívnu záložku. Vopred zabudovanými možnosťami webovej služby sú My Yahoo!, Bloglines a Google Reader. Používateľ však nie je obmedzovaný a na spracovanie RSS kanálov si môže pridať akúkoľvek inú webovú službu.
 • Každý, kto rád píše do rôznych webových diskusných fór či často vypĺňa rôzne údaje cez internet, určite ocení funkciu kontroly pravopisu v textových poliach Firefoxu. Táto nová zabudovaná funkcia umožňuje používateľovi okamžite kontrolovať pravopis textu zadávaného do webových formulárov bez toho, aby bolo nutné používať nejaký externý program. Slovenská inštalácia Firefoxu má už slovník slovenského pravopisu integrovaný a inštalácia ďalších slovníkov je veľmi jednoduchá (podobne ako rozšírenia).
 • Ak vám bol pojem „Doplnky“ doteraz neznámy, vedzte, že pri používaní Firefoxu sa s ním stretnete častejšie. Skrýva sa pod ním vylepšený správca rozšírení a tém pod jednou strechou. Správa rôznych doplnkových funkcií tak dostala novú tvár a je naozaj prehľadná. Vaše rozšírenia budú pod kontrolou a aj ich aktualizácia je efektívnejšia.
 • Novú tvár dostala opäť aj ponuka „Možnosti…“ v ponuke “Nástroje” – vývojári sa „pohrali“ a všetky možnosti usporiadali pre používateľa čo najprehľadnejšie, čo určite všetci pri nastavovaní ocenia.
 • Prepracovaný Pomocník, plne lokalizovaný do slovenčiny, vám uľahčí osvojenie si všetkých výhod Firefoxu a pomôže v prípade núdze.
 • Pre vývojárov je tu informácia, že nový Firefox disponuje aktualizovaným rozhraním JavaScript 1.7 a teda disponuje všetkým, čo tento komponent v sebe ponúka, napr. generátory, rozhranie Iterator, definície polí a deštrukturálne priradenia ako aj všetky funkcie JavaScriptu 1.6.
 • Ďalšou vývojárskou novinkou je podpora SVG textov so špecifikáciou “svg:textpath”, ktorá umožňuje textu SVG sledovať tvar krivky alebo modelu.
 • Pre používateľa menej výraznou zmenou je, že Firefox obsahuje nový systém inštalácie vytvorený pod značkou Nullsoft Scriptable Install a rieši niekoľko dlhodobých problémov s inštaláciou. Menej pozorné oko však vizuálny rozdiel od pôvodného inštalátora ľahko prehliadne.

62 komentárov k príspevku “Čo nás čaká vo Firefoxe 2.0?”

 1. ondrej napísal:

  firefox 2.0 ma podla mna jednu velku nevyhodu. teda celkovo som zaznamenal PRAKTICKY len jednu podstatnu zmenu a aj to k horsiemu. ked mam zapnute vyhladavanie pocas pisania (rychlo majst) na dokumente tak sa dolu zobrazi len text ktory pisem a chyba tam “zvyraznit” takto musim ist vzdy cez ctrl+f

 2. SlovakSoft napísal:

  ondrej:
  Veľká nevýhoda pre vás, ja som to v živote nepoužil.
  A čo kontrola pravopisu? Aj tu vám ušiel jeden preklepík 😉
  No a teraz vážne, takto si to vrátite do podoby ako predtým:
  Do súboru userChrome.css v profile pridať riadok:
  #FindToolbar > * {display: -moz-box; }

 3. Palito napísal:

  Zdravím, dá sa niekde vo FX nastaviť, aby sa mi otvorili všetky panely, tak ako som ich mal otvorené, po zatvorení veľkým X? Sam tomu čo píšem nerozumiem, tak to radšej ešte vysvetlím… 🙂 Potreboval by som to, aby keď stlačím veľké X (zatvorenie FX) sa mi po opätovnom otvorení FX otvorili opäť tie isté stránky.. Na spôsob toho, keď mi padne FX… Dík za pochopenie, ak sa to dá… 😀 a tiež aj za odpoveď… 😉

 4. SlovakSoft napísal:

  Palito:
  Nástroje > Možnosti > Hlavné > Po spustení programu Firefox zobraziť: > Naposledy otvorené okná a karty.

 5. alex napísal:

  Ahoj
  viete mi prosim vAS PORADIT
  zo zaloziek mi zmizli vsetky polozky
  kde ich mam hladat nic som nerobil ani neinstaloval
  dakujem za radu

 6. SlovakSoft napísal:

  alex:
  Prelistujte si témy vo fóre.
  Taký podrobnejší návod je aj tu:
  http://www.mozilla.sk/firefox/stratene-zalozky-a-ich-obnova/

 7. pipo napísal:

  stiahol som si firefox 2.0.vyzera pekne,ale funguje na prd.vzdy ked som som si v starsej verzii otvaral video alebo fotku ci text priamo v mojom maily tak mi firefox ponukol moznost bud otvorit alebo ulozit na hdd.teraz sa nebavi a surovo povie ukladam na hdd a ja nemam inu moznost len prejst na stary firefox.v poslednej dobe asi zasa plati stare pravidlo cim novsie tym sa to viac serie.kvalita ide dolu a napreduje kvantita a len cim skor vychrlit novu verziu.a teraz huraaaaaaaaaa vsetci si ju stiahnite.

 8. SlovakSoft napísal:

  pipo:
  Niektoré nastavenia a funkcie sa samozrejme zmenili a je to individuálne, komu ako to vyhovuje. Väčšinu z nich možno vrátiť (hoci aj zložitejšou konfiguráciou) naspäť. Pokojne svoj problém (hlavne uveďte svoj webmail, kde to robí) opíšte vo fóre a iste sa to pokúsime preskúmať a vyriešiť.

 9. Palito napísal:

  Ďakujem za radu, ale nejako mi to nechce fungovat. Skúšal som a nič. Otvorené 2 karty, zavriem veľkým X, spýta sa ma, či chcem zavrieť aj s viacerými otvorenými kartami, dám áno a znova spustím FX a otvorí sa mi iba moja domovská stránka about:blank. Ani sa mi neotvorili 2 taby…
  Ešte mám jednu pripomienku. V starej verzii keď som zadával url adresu, tak sa mi tam ponúkli stránky z histórie (tak sa to vysunie do dola), ja som klikol na tú požadovanú a hneď sa mi začala načitávať. Teraz to musím potvrdzovať Enterom. Je to dosť nepraktické, dá sa to nejako vrátiť? Som na to zvyknutý.. Ďakujem.

 10. Palito napísal:

  Tak ja som to vyskúšal znova a už to funguje… 🙂 Ale skúšal som to 3 krát a nič a teraz to už ide… Asi keby som sem nenapísal ten príspevok, tak by to nešlo… 🙂 Ale s tými url by som ešte poprosil poradiť..

 11. SlovakSoft napísal:

  Palito:
  Toto už som niekde niekomu písal – to je tá chyba, že to píšeme tu a nie na fóre, tam by som to našiel, asi som to tiež niekomu písal v komentároch.
  Ono to normálne funguje. Tipujem, že máte problém s rozšírením. Buď to je Tabbrowser Preferences (na to pomoc nie je, je momentálne dosť chybové, treba ho dať preč) alebo Tab Mix Plus (treba pozrieť na domovskej stránke jeho aktuálnu verziu). Teraz už neviem, ktoré to bolo.
  Bolo by lepšie, keby ste sa s týmito otázkami obrátili na fórum (registrácia nie je povinná).

 12. Palito napísal:

  Dobre, ďakujem skúsim napísať tam… 🙂

Komentáre sú uzavreté.