Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 80

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 80.0. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 80.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 1200 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 80 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

  • Firefox je odteraz možné nastaviť ako predvolený systémový prehliadač PDF
  • Vylepšenia nástrojov na uľahčenie prístupu
  • Znížili sme počet animácií, napríklad načítanie kariet, aby sa znížil pohyb v prehliadači pre používateľov s migrénou a epilepsiou
  • Bol povolený nový zoznam blokovaných doplnkov s cieľom zlepšiť výkon a škálovateľnosť
  • Pridaných niekoľko vylepšení vývojárskych nástrojov
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 80.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Nasledujúca verzia Firefoxu 81 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 4 týždne, teda 22. septembra 2020.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 80.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už deviatej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 78 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

 

1 komentár k príspevku “Firefox 80”

  1. MichalV napísal:

    No, krása, v prvom rade po reštarte mi zrušili všetky otvorené taby, potom mi svojvoľne prepol inštalácie na automaticky, fujtajbl, a vraj sloboný prehliadač, u ktorího sa nedá ani slobodne nastaviť, aby mi neaktualizoval, že si to spravím sám, vtedy, keď budem chieť….

Komentáre sú uzavreté.