Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Mozilla Firefox 64 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila tento týždeň finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 64.0 Quantum. Je založený na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 64.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 64 obsahuje nasledovné hlavné zmeny:

  • Rozšírená správa kariet: Teraz môžete vybrať viacero kariet z panela s kartami a zavrieť ich, presunúť, vytvoriť záložku alebo jednoducho pripnúť
  • Jednoduchšia správa výkonu: Nová stránka Správcu úloh, ktorá sa nachádza na adrese about:performance, umožňuje zistiť koľko energie a pamäte spotrebuje každá otvorená karta a poskytuje tiež možnosť zatvoriť karty pre šetrenie energie
  • Zlepšený výkon pre používateľov Mac OS a Linux, vďaka technológii Clang LTO. (Clang LTO bol povolený pre používateľov Windows vo Firefoxe 63.)
  • Bezproblémové zdieľanie v systéme Windows: Používatelia systému Windows teraz môžu zdieľať webové stránky pomocou natívneho zdieľania. Prístup k zdieľaniu sa nachádza v ponuke Akcie stránky
  • Pridaná možnosť odstránenia doplnkov pomocou kontextovej ponuky na tlačidlách panela s nástrojmi
  • Pridaná podpora pre novú špecifikáciu CSS posuvníka
  • WebVR je teraz k dispozícii v systéme MacOS
  • Pridaných niekoľko vylepšení vývojárskych nástrojov
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
  • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 64.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Mozilla uvoľnila Firefox 64 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 64 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 65 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Prvú finálnu verziu v novom roku môžete očakávať o 7 týždňov, teda 29. januára 2019.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 64.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už ôsmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 60 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

Komentáre sú uzavreté.