Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Dostupný finálny Firefox 50

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu a zároveň poslednú tohtoročnú verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 50.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 50.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2700 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 50 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná podpora prehrávania videa na viacerých stránkach bez potreby zásuvných modulov pomocou WebM na OS Windows a Mac
 • Zrýchlené spúšťanie Firefoxu s nainštalovanými doplnkami, ale aj bez nich
 • Vylepšená ochrana pri preberaní spustiteľných súborov
 • Vylepšená dostupnosť technológie WebGL pre viac ako 98% používateľov na OS Windows 7 a novším
 • Pridaná možnosť vyhľadať len celé slová pri hľadaní na stránke
 • Pridaná voľba umožňujúca prepínanie kariet v poradí v akom boli naposledy používané
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie už existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 50.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 50 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že Firefox pre Android už nie je podporovaný na systémoch Android 3.0 a Android 2.3.x.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 50 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 51 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať tentokrát až 24. januára 2017.

Hlavný vývoj Firefoxu 52 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 50.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už šiestej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 45 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

2 komentáre k príspevku “Dostupný finálny Firefox 50”

 1. Jozef Krivan napísal:

  SFirofoxom mam dobré skusenosti. Za vylepšenie dakujem.

 2. Anonymus napísal:

  Neviem ci som blby ale ked si dam stiahut akukolvek nizsiu verziu Firefoxu nez je aktualna 52.0.2.esr (kvoli problemu s rozmazanym pismom, ktory tu nikto tento problem nevie seriozne vysvetlit ale hlavne dat navod na jeho odstranenie pre Windows XP) tak mi stale stiahne len verziu 52.0.2.esr. Mozete to skontrolovat ?

Komentáre sú uzavreté.