Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Firefox 31 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 31.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 31.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 2200 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 31 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridané pole pre vyhľadávanie na stránke novej karty
 • Pridaná podpora pre http hlavičku Prefer:Safe pri zapnutej rodičovskej ochrane v operačnom systéme
 • mozilla::pkix ako východzí spôsob overovania certifikátov
 • Pridaná podpora pre automatické blokovanie malvéru pri sťahovaní súborov
 • Pridaná čiastočná implementácia OpenType MATH tabuľky (sekcia 6.3.6)
 • audio/video .ogg a .pdf súbory spracovávané Firefoxom ak nie je špecifikovaná žiadna aplikácia
 • WebVTT implementované a povolené
 • Implementované CSS3 premenné
 • Nástroje pre vývojárov odteraz obsahujú aj Add-on Debugger, Canvas Debugger a Kvapkadlo pre zistenie presnej farby
 • Pridaných niekoľko ďalších nových a vylepšení existujúcich funkcionalít pre vývojárov
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 31.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.

Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako náhrada môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde mimo nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je však naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod je na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 31 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie. Dávame do pozornosti, že touto verziou končí podpora prehliadača pre systém Android 2.2.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 31 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 32 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 2.septembra 2014.

Hlavný vývoj Firefoxu 33 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 31.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už štvrtej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 31 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

2 komentáre k príspevku “Firefox 31 dostupný”

 1. Dusan napísal:

  preco mi firefox otvara vzdy stranky napr ked otvorim zoznam.sk tak otvori zoznam plus este nejaku stranku s casinom a to iste aj na pokeci roby ked otvorim RPCKU

 2. eddward napísal:

  mas nainstalovanu nejaku haved,alebo neziaduci doplnok…tak preto… Firefox za to nemoze, treba si ustrazit co sa instaluje do PC… väcsinou sa to stava ked clovek nieco instaluje a len odklikava dalej, dalej, dokoncit a nesleduje co sa tam pise…

Komentáre sú uzavreté.