Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Mozilla Firefox 26 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 26.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 26.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných takmer 2000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 26 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Všetky Java zásuvné moduly od teraz fungujú systémom “click-to-play”, teda len po aktivácii používateľom
 • Správca hesiel odteraz podporuje polia hesiel generované skriptom
 • Aktualizácia Firefoxu v systéme Windows je odteraz možná aj bez oprávnenia k zápisu v inštalačnom priečinku (vyžaduje sa služba Mozilla Maintenance Service)
 • Pridaná podpora pre H.264 na Linuxe ak sú nainštalované príslušné gstreamer moduly
 • Pridaná podpora pre MP3 dekódovanie v systéme Windows XP, čím bola zavŕšená podpora MP3 medzi operačnými systémami
 • CSP implementácia odteraz podporuje viacero politík, vrátane prípadov ako vymáhať a spravovať len politiky podľa špecifikácie
 • Rozhranie sociálnych sietí odteraz podporuje Sociálne záložky pre viacero poskytovateľov prostredníctvom svojej SocialMarks funkcionality
 • Math.ToFloat32 preberá JS hodnotu a prevádza na float32 kedykoľvek je to možné
 • Odteraz sa už nezobrazuje výzva keď webstránka používa Appcache
 • Pridaná podpora pre CSS orientáciu obrazu
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 26.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište.Ak si prajete vypnúť túto funkciu a vrátiť sa k pôvodnému oknu pre preberanie súborov je potrebné v about:config zmenit hodnotu reťazca browser.download.useToolkitUI z false na true.

Update: Vo Firefoxe 26 bol kompletne odstránený reťazec  browser.download.useToolkitUI, takže už nie je možné sa vrátiť k starému rozhraniu. Ako vzdialená náhrada starého Správcu preberania súborov slúži Archív (Ctrl+J), prípadne adresa about:downloads.

Mozilla uvoľnila Firefox 26 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 26 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 27 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať tentokrát až o 8 týždňov, teda 4.februára 2014.

Hlavný vývoj Firefoxu 28 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 26.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už tretej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 24 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

7 komentárov k príspevku “Mozilla Firefox 26 dostupný”

 1. majo napísal:

  V tejto verzii už nefunguje prestavenie Správcu preberania súborov na staršiu verziu cez about:config.

 2. eddward napísal:

  Pravda, nuz ja som to neoveroval, ale v istom momente sa to dalo cakat, ze Mozilla nebude drzat stary kod vecne. Starsia verzia vsak istym sposobom stale existuje ak si clovek klikne na Zobrazit vsetky prevzate subory, cim sa dostane do archivu, ktory pocas stahovania predstavuje stareho Spravcu stahovania.

 3. tomas napísal:

  Viete mi poradit ako vypnut tuto otravnu listu (samotnu funkciu click-to-play z ff 23 vypinat nechcem – jej funkcnost mam zachovanu vdaka pluginu “click to play per-element”), ktora vyskakuje na kazdej stranke?

  https://dl.dropboxusercontent.com/u/78426466/ff-click-to-play.PNG

  Vo firefoxe 25 neotravovala, ked som chcel aktivovat flash prvok (napr. video prehravac), proste som nan klikol, ale ziadne toolbary a pop-upy ma neobtazovali…

 4. Peter napísal:

  Prečo v každej novej mozille musí byť “vylepšené” niečo čo netreba ?
  Narážam na také drobnosti ktoré majú svoje miesto a zrazu bez akejkoľvek logiky sú presunuté úplne niekde inde (napr lišta s kartami ,tlačidlo domov ,zmizlo jednoduché a prehladné okno preberania, lišta hladania sa zrazu rostrhla na 2 časti…)
  Človek si na to nakoniec zvykne, ale chvílu to trvá
  Uvedomujem si že je to snahou o vylepšenie a inováciu, ale prečo meniť niečo čo je dobré ?
  Niekedy sa bojím aktualizovať z dôvodu čo sa mi kde presťahuje.
  Uvítal by som možnosť nastavenia umiestnenia prvkov podla svojej chuti.

 5. eddward napísal:

  ci to je potrebne alebo nie je, je stale uhol pohladu… Mozilla ma nastroje na to aby zistila ktore “oblasti” prehliadaca sa vyuzivaju najviac a ktore najmenej a podla toho prisposobuje rozhranie…

  pokial mi je ale zname tak zatial sa nic v poslednych verziach zasadne nemenilo okrem toho okna preberania…lista s kartami ci tlacidlo domov su stale tam kde su uz dlhsiu dobu, tak isto lista hladania je stale rovnaka…

  Moznost nastavenia umiestnenia prvkov podla svojej chuti Firefox normalne obsahuje a da sa to. Staci kliknut pravym tlacidlom na prazdne miesto na liste vedla nejakej karty a vybrat Prisposobit.
  Ak nevyhovuje tak stale sa vela veci da zmenit pomocou doplnkov.

 6. pacho napísal:

  No neviem mne tato 26 verzia cela nejak divne funguje. Napriklad neviem kliknut a otvorit niektore odkazy. Proste sa mi na nich nezobrazi ikonka s rukou. Najprv som si myslel ze to robi addblock ale ani po vypnuti sa to neopravilo. Niektore stranky sa zobrazuju divne ako keby boli unzoomovane.

 7. Independent.academia.edu napísal:

  Independent.academia.edu…

  Mozilla.sk » Archív správ » Mozilla Firefox 26 dostupný…

Komentáre sú uzavreté.