Aktuálne verzie
pre Windows

Kanály RSS

Články: RSS / Atom
Články Mozilla.cz: RSS
Komentáre: RSS / Atom
Fórum: Atom

Mozilla Firefox 25 dostupný

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 25.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 25.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných  cez 2000 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 25 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná podpora pre Web Audio
 • Panel vyhľadávania sa odteraz nezdieľa na všetkých kartách, ale ostáva zapnutý len na karte kde prebehlo vyhľadávanie
 • Firefox ponúkne používateľovi, ktorý prehliadač nepoužíval niekoľko mesiacov možnosť resetovať prehliadač do základného stavu zo zachovaním dôležitých informácii
 • Obnovenie prehliadača odteraz už nezruší reláciu prehľadávania
 • Pridaná podpora pre CSS3 background-attachment:local
 • Pridaných niekoľko nových ES6 funkcií
 • Korekcia v HTML5 špecifikácii iframe
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 25.0. Kompletný zoznam všetkých zmien si môžete pozrieť na tejto stránke.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište. Ak si prajete vypnúť túto funkciu a vrátiť sa k pôvodnému oknu pre preberanie súborov vykonajte nasledujúce kroky:

 1. Napíšte do adresy about:config a stlačte Enter
 2. Stlačte tlačidlo pre potvrdenie upozornenia
 3. V poli pre vyhľadávanie, napíšte browser.download.useToolkitUI
 4. Dvakrát kliknite na browser.download.useToolkitUI pre nastavenie hodnoty na true

Mozilla uvoľnila Firefox 25 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 25 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 26 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 9.decembra 2013.

Hlavný vývoj Firefoxu 27 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 25.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Ich zastaranosť často spôsobuje nežiadúce komplikácie počas prehliadania webových stránok. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Podpora pre Firefox 3.6 bola ukončená. Firefox 3.6 nahradili v predĺženej podpore špeciálne verzie v poradí už tretej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 24 (Extended Support Release) určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede ohľadom Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

2 komentáre k príspevku “Mozilla Firefox 25 dostupný”

 1. Pet napísal:

  Firefox 25.0 neobsahuje v Nástroje-Možnosti-Karty ponuku “Vždy zobraziť panel kariet” takže jedna otvorená karta vytŕča v 4-tom riadku, keďže nie je možnosť: NEZOBRAZOVAŤ PANEL KARTY. Nielenže to uberá zo zobrazenej stránky, ale hlavička Firefoxu 25.0 vyzerá otrasne. Poraďte ako to usporiadať, aby pri otvorenej jednej karte boli popisy v hlavičke v troch riadkoch (pri novej karte sa automaticky vysúva ďalší riadok, kde je pôvodná a nová karta). Tak díky.

 2. eddward napísal:

  Skus https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/hide-tab-bar-with-one-tab/

  btw keby si nepouzival horne menu ale povodny vzhlad s tlacidlom Firefox v lavom hornom rohu tak by mal este viac priestoru pre web stranku…
  ja osobne mam od vrchu monitora len 2 riadky – riadok s kartami a riadok s kde pisem adresu

Komentáre sú uzavreté.