Fórum Mozilla.sk

mazanie správ - nefunguje
(5) od Ansambl
št, 23.03.2017 08:30

Nejde spustiť Firefox
(2) od Ansambl
so, 18.03.2017 12:03

Google Inbox
(4) od stanleek
st, 15.03.2017 12:24

Firefox 52, "chlpaté" písmo
(7) od Peter V
ne, 12.03.2017 13:50

Počet príspevkov: 32280

Pridajte sa aj vy! »


Krátko z Twittera

Ďalšie správy »
Napísali o Mozille

Root.cz: Australis není jen vzhled, Firefox čekají změny uvnitř
Mozilla posunula svůj projekt Australis do další fáze. Desktopový Firefox tak napříč platformami získá nový jednotný design. Největší „kulturní šok“ čeká na uživatele Linuxu. S novým vzhledem však přijde i řada technologických změn v uživatelském prostředí. To má být rychlejší a přizpůsobitelnější.

Zive.sk: Vyšiel Firefox 25, upravuje vyhľadávanie aj obnovu
Nová verzia prehliadača Mozilla Firefox 25 opäť prináša pár zaujímavých noviniek, resp. vylepšení. Najvýraznejšia zmena sa udiala pri spodnom paneli vyhľadávania, pomocou ktorého môžeme vyhľadávať reťazce znakov (slová) na príslušnej webovej stránke. Po novom už panel nie je zdieľaný medzi jednotlivým kartami (tabs), čiže pri prepínaní medzi nimi sa zobrazuje len tam, kde bol pôvodne zapnutý.

Root.cz: Firefox OS verze 1.1: drobnými krůčky kupředu!
Ke koncovým uživatelům chytrých mobilů s platformou Firefox OS zamířila první významná aktualizace. S verzí 1.1 přichází na trh i nový LG Fireweb. Co přináší první aktualizace od vydání premiérové ostré verze systému? Jaké jsou první prodejní výsledky mobilů s Firefox OS? A kde všude se nově prodávají?


Ďalšie články »

Dostupný Firefox 52 s dôležitými zmenami

Firefox - logo

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 52.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 52.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 3200 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

Najnovšia stabilná verzia Firefoxu 52 obsahuje nasledovné zmeny:

 • Pridaná podpora pre WebAssembly, nový štandard, ktorý prináša výkon podobný vstavaným aplikáciam aj pre webové hry, aplikácie a ďalšie knižnice bez potreby používania zásuvných modulov
 • Implementovaná Strict Secure Cookies špecifikácia, ktorá zabraňuje nezabezpečeným HTTP stránkam nastaviť cookie s atribútom „secure“
 • Pridané upozornenie pre nezabezpečené HTTP stránky s prihlasovaním. Firefox bude odteraz zobrazovať oznámenie “Toto pripojenie nie je zabezpečené” ak používateľ klikne na pole kde sa zadáva používateľské meno a heslo na stránkach, ktoré nepoužívajú protokol HTTPS
 • Vylepšená synchronizácia, ktorá doteraz umožňuje používateľom odoslať a otvárať karty z jedného zariadenia na druhé
 • Odstránená podpora pre všetky Netscape Plugin API (NPAPI) zásuvné moduly, okrem Flashu. Silverlight, Java, Acrobat a ďalšie zásuvné moduly už nie sú podporované
 • Vylepšené rozhranie Správcu preberania súborov:
  • Pridané oznámenie ak preberanie zlyhá
  • Rýchly prístup k posledným piatim prebraným súborom, namiesto doterajších troch
  • Väčšie tlačidlá pre zrušenie alebo obnovenie preberania
 • Odstránené API Battery Status pre obmedzenie možnosti sledovania používateľov
 • Migrácia používateľov Firefoxu používajúcich OS Windows XP a Windows Vista na kanál s predĺženou podporou Firefoxu (ESR). Firefox 52 je poslednou podporovanou verziou pre tieto operačné systémy.
 • Povolené CSS Grid Layout
 • Vylepšený Režim Responzivného dizajnu (Ctrl+Shift+M) s novými funkciami
 • Pridaných niekoľko ďalších nových funkcionalít pre vývojárov a zároveň vylepšenie už existujúcich
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie stability
 • Opravených niekoľko chýb pre zvýšenie bezpečnosti
 • Google Hangouts dočasne nebude fungovať

Väčšina doplnkov dostupných na stránkach Mozilla Add-ons by už mala byť kompatibilná s novou verziou Firefoxu.

Podrobnejšie informácie o novej verzii sa dočítate v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 52.0.

Vývojári nájdu kompletný zoznam nových funkcií a podporovaných štandardov na stránke Mozilla Developer Center.

Počínajúc Firefoxom 20 sa Správca preberania súborov zobrazuje v navigačnej lište. Pre návrat k starému rozhraniu môže slúžiť doplnok Downloads Window.

Uvoľnením Firefoxu 29 prešiel prehliadač výraznou zmenou v používateľskom rozhraní, kde okrem nového vzhľadu priniesol a ďalšie zmeny týkajúce sa prispôsobovania prehliadača. Firefox je naďalej plne konfigurovateľný, takže je možný aj návrat k pôvodnému vzhľadu. Viac informácii a návod nájdete na stránkach Mozilla support.

Mozilla uvoľnila Firefox 52 aj pre Android s niekoľkými novinkami. Novú verziu si môžete prevziať z Google Play alebo je dostupná formou aktualizácie.

Podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v oficiálnych poznámkach k vydaniu Firefoxu 52 pre mobilné zariadenia.

Nasledujúca verzia Firefoxu 53 sa presúva do fázy beta už o niekoľko dní. Finálnu verziu môžete očakávať o 6 týždňov, teda 18. apríla 2017.

Hlavný vývoj Firefoxu 54 bol ukončený a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať jeho ďalšie ladenie. Koncom týždňa bude dostupný pre používateľov v alfa aktualizačnom kanáli Aurora/Developer.

Kde nájdem nové verzie?

Verzia 52.0:

Aktuálna verzia je dostupná aj cez zabudovaný aktualizačný mechanizmus prehliadača. Kompletné slovenské inštalačné balíky si môžete prevziať aj na našej stránke. Neodporúčame preberať inštalačné balíky z iných ako oficiálnych zdrojov.

Ostatné jazykové verzie nájdete na stránke mozilla.org.

Pri aktualizácii prehliadača netreba taktiež zabúdať aj na aktualizáciu zásuvných modulov. Od verzie Firefoxu 52 sa to týka už len prehrávača Adobe Flash. Na zistenie aktuálnosti zásuvných modulov Mozilla zriadila špeciálnu stránku.

Pre používateľov, ktorý z rôznych dôvodov nechcú alebo nemôžu používať Firefox s najnovšími funkciami Mozilla poskytuje špeciálne verzie Firefoxu s predĺženou podporou aktuálne v podobe už siedmej verzie Firefoxu ESR s číslovkou 52 (Extended Support Release). ESR verzie sú určené primárne pre podnikové prostredie.

Jedna verzia Firefoxu ESR je podporovaná štandardne 42 týždňov, pričom ešte ďalších 12 týždňov po vydaní nasledujúcej verzie dostáva ta predchádzajúca bezpečnostné opravy. Celková doba podpory jednej verzie Firefoxu ESR teda predstavuje 54 týždňov, počas ktorých prehliadač nedostáva nové vylepšenia či funkcie, ale len bezpečnostné opravy.

Ďalšie otázky a odpovede týkajúce sa Firefoxu ESR si môžete prečítať na stránke mozilla.org.

5 komentárov k príspevku “Dostupný Firefox 52 s dôležitými zmenami”

 1. igor kossar napísal:

  stiahnut Firefox

 2. vlado napísal:

  prečo mi prestal fungovať vo Firefoxe unity 3d player?

 3. Michal Stanke napísal:

  Odstránená podpora pre všetky Netscape Plugin API (NPAPI) zásuvné moduly, okrem Flashu. Silverlight, Java, Acrobat a ďalšie zásuvné moduly už nie sú podporované

  Na jakém webu Unity player potřebujete? AFAIK unity podporuje fungování bez zásuvného modulu, ale záleží samozřejmě na autorovi, jestli tuto technologii využívá.

 4. Dušan napísal:

  Čo ste pokazili, od novej aktualizácii mi nejde na žiadnom PC webová kamera. Na iných prehliadačoch funguje.

 5. jasomto napísal:

  …kazda nova verzia „opravuje“ niekolkotisic chyb, uz je to smiesne, to predchadzajuce verzie boli „brak“? A ako vidiet, cim novsie, tym horsie…

Pridať komentár

XHTML: Môžete použiť nasledujúce tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>