Fórum Mozilla.sk

Ako získať emailové adresy a pokiaľ možno free.
(0) od dreki
st, 25.11.2015 08:53

filter na odoslanu postu
(5) od symbio1
po, 23.11.2015 10:43

Zachrana Adresaru
(1) od Ansambl
pi, 20.11.2015 10:33

odpoved mailom zmeni obrazky
(1) od Ansambl
št, 19.11.2015 11:59

Počet príspevkov: 31652

Pridajte sa aj vy! »


Krátko z Twittera

Ďalšie správy »
Napísali o Mozille

Root.cz: Australis není jen vzhled, Firefox čekají změny uvnitř
Mozilla posunula svůj projekt Australis do další fáze. Desktopový Firefox tak napříč platformami získá nový jednotný design. Největší „kulturní šok“ čeká na uživatele Linuxu. S novým vzhledem však přijde i řada technologických změn v uživatelském prostředí. To má být rychlejší a přizpůsobitelnější.

Zive.sk: Vyšiel Firefox 25, upravuje vyhľadávanie aj obnovu
Nová verzia prehliadača Mozilla Firefox 25 opäť prináša pár zaujímavých noviniek, resp. vylepšení. Najvýraznejšia zmena sa udiala pri spodnom paneli vyhľadávania, pomocou ktorého môžeme vyhľadávať reťazce znakov (slová) na príslušnej webovej stránke. Po novom už panel nie je zdieľaný medzi jednotlivým kartami (tabs), čiže pri prepínaní medzi nimi sa zobrazuje len tam, kde bol pôvodne zapnutý.

Root.cz: Firefox OS verze 1.1: drobnými krůčky kupředu!
Ke koncovým uživatelům chytrých mobilů s platformou Firefox OS zamířila první významná aktualizace. S verzí 1.1 přichází na trh i nový LG Fireweb. Co přináší první aktualizace od vydání premiérové ostré verze systému? Jaké jsou první prodejní výsledky mobilů s Firefox OS? A kde všude se nově prodávají?


Ďalšie články »

Firefox 3 – na čo sa môžeme tešiť

Firefox 3 Vydanie oficiálnej verzie Firefoxu 3 je už za dverami, a preto si zhrnieme nové funkcie a vlastnosti, ktoré prináša. Pre ich lepšie pochopenie a predstavenie nájdete v článku aj obrázky, na ktorých uvidíte, ako sa ktorá funkcia používa.

Bezpečnosť

Začneme bezpečnosťou, tá je na internete veľmi dôležitá. Ak sa vám už niekedy stalo, že ste si neboli istí, či je stránka skutočná, alebo falošná (napr. keď ide o internetbanking), pomôže vám ikonka naľavo od adresy stránky:

Informácie o stránke

Podľa jej podfarbenia zistíte, či je stránka overená a pripojenie k nej zabezpečené a po kliknutí na ikonku sa vám ukáže okno s podrobnosťami o bezpečnosti stránky. Ak aj stránka používa bezpečnostný certifikát, ale niečo s ním nie je v poriadku, Firefox vás na to opäť upozorní.

Ďalšou potrebnou funkciou v dnešnom svete internetu je ochrana proti malware:

Ochrana proti škodlivým stránkamOchrana proti podvodným stránkam

Malware je škodlivý program, ktorý sa stránka pokúša nainštalovať do vášho počítača, aby získala nad ním kontrolu, alebo aby aspoň získala o vás nejaké citlivé informácie, ktoré potom zneužije. Firefox 3 je chránený aj proti takémuto typu “hávede”.

Firefox 3 taktiež dáva všetky prevzaté súbory najprv skontrolovať antivírovému programu (samozrejme len v prípade, že ho máte nainštalovaný). Ďalším bezpečnostným vylepšením, ktoré stojí za zmienku, je rešpektovanie nastavení rodičovského zámku v systéme Windows Vista.

Efektivita

V jednoduchosti je krása, to je známa veta. A to, že platí aj vo Firefoxe, snáď nikomu netreba príliš zdôrazňovať. Pre plynulosť surfovania bolo okno, ktoré sa pýtalo na zapamätanie hesla zadaného na stránke, nahradené výsuvným pásikom (podobným, na aký ste zvyknutí pri ozname o blokovaní vyskakovacieho okna, alebo zabránení inštalácie doplnku).

Správca hesiel

Okno totiž blokovalo ďalšiu prácu, bolo ho treba najprv potvrdiť. Pásik po novom môže ostať bez povšimnutia a nijako mu to neublíži.

Výraznejšou úpravou prešiel aj Správca preberania súborov:

Správca preberania súborov

V prevzatých súboroch môžete vyhľadávať, jednoducho zistíte, z ktorej stránky bol súbor prevzatý, preberanie jednotlivých súborov môžete prerušiť a obnoviť (aj po zatvorení Firefoxu) a nezabudlo sa ani na grafický redesign. V stavovom riadku tiež uvidíte aktuálny stav preberania:

Správca preberania súborov

Zmena taktiež nastala v spôsobe zväčšovania stránky (zoom). Doteraz bolo možné zväčšovať len text, čo niekedy spôsobilo úplne rozpadnutie sa stránky. Vo Firefoxe 3 sa stránka zväčšuje celá, vrátane svojich grafických prvkov a teda rozpadnutie nehrozí.

Lupa

Kto by však aj naďalej chcel používať iba zväčšovanie textu, môže si túto funkciu jednoducho zapnúť:

Lupa - len text

Zväčšovania sa týka aj ďalšie vylepšenie, aj keď už nejde o zoom. Meniť veľkosť môžete totiž panelu vyhľadávania (napravo od panela s adresou). Jednoduchým kliknutím a potiahnutím medzi týmito dvomi panelmi si upravíte ich veľkosť, ako budete chcieť. Úpravy sa dočkal aj vzhľad ovládacích prvkov, po novom je rozdielny pre každý operačný systém. Viac sa môžete dočítať v našom nedávnom článku Nový vzhľad nového Firefoxu.

Prispôsobenie

Prispôsobivosť je vzácna vlastnosť – a Firefox ňou rozhodne disponuje. Jedným z dôkazov je malá, nenápadná hviezdička na pravej strane riadka s adresou. Po kliknutí na nu pridáte aktuálnu stránku medzi tzv. rýchle záložky. Hviezdička sa zafarbí na žlto a vy podľa jej zafarbenia aj pri nasledujúcej návšteve stránky viete, že ste si ju kvôli niečomu takto označili. Ak na hviezdičku kliknete druhý krát, ponúkne sa vám možnosť stránku uložiť medzi vaše klasické záložky, alebo žlté zafarbenie hviedičky odstrániť (ak ste už vybavili, čo ste chceli a už viac nie je dôvod mať stránku označenú).

Hviezdička

Keď sme už pri záložkách, spomeňme aj ďalšiu užitočnú vlastnosť Firefoxu 3. Ku každej záložke môžete mať priradené kľúčové slovo, podľa ktorého ju potom môžete ľahšie nájsť. Či už v okne správy záložiek, alebo aj cez vynovený riadok s adresou.

Awesomebar

V ňom už nemusíte zadávať celú adresu, alebo jej začiatok, aby sa vám ukázala ponuka doteraz navštívených stránok. Stačí, že si pamätáte ktorúkoľvek časť jej adresy, alebo dokonca len názvu. Firefox bude vyhľadávať v histórii a záložkách a ponúkne vám tie najrelevantnejšie výsledky, zoradené podľa toho, koľko krát ste danú stránku už pomocou tohoto slova hľadali. Teda Firefox sa dokáže učiť. Ak navštevujete niektorú stránku často, po pár dňoch si na to Firefox zvykne a túto stránku vám ponúkne ako prvú v poradí už po zadaní jedného – dvoch písmen, bez ohľadu na to, že rovnaké písmená sa nachádzajú aj v stovkách iných názvov a adries. Ak máte k záložkám priradené kľúčové slovo, môžete hľadať aj podľa neho. Záložky a história boli zlúčené do jedného okna, tzv. Archívu, kde ich môžete jednoducho presúvať, triediť a organizovať.

Miernou zmenou prešiel aj správca doplnkov, v jednom okne môžete nájsť správu rozšírení a tém a po novom aj zásuvných modulov (napr. Adobe PDF, QuickTime, Flash, Java). Ďalším panelom správcu doplnkov je integrácia so stránkou doplnkov (addons.mozilla.org), kde môžete z okna správcu vyhľadávať doplnky umiestnené na tejto stránke a priamo ich nainštalovať.

Pre vývojárov

(Nielen) tých technicky zdatnejších budú zaujímať fakty, ako výkon, podpora štandardov a podobne. Aj pre nich máme dobrú správu (a nie len jednu). Výrazného zrýchlenia sa dočkal JavaScript, oproti Firefoxu 2 je až dvojnásobne rýchlejší. Keď vezmeme do úvahy fakt, že Firefox používa JavaScript aj pri vykresľovaní samotného používateľského rozhrania, zrýchlenie JavaScriptu neovplyvní len web stránky, ale aj Firefox samotný. Ďalej pribudla podpora ukladania offline informácií, aby mohli byť webové aplikácie (ktoré offline režim podporujú) v istej miere prevádzkované aj bez aktuálneho pripojenia k internetu. Zmenilo sa aj vykresľovacie jadro Gecko, jeho verzia 1.9 má znova o niečo lepšiu podporu CSS (cascading style sheets – štýly stránok) a SVG (scalable vector graphics – vektorová grafika). História a záložky sú namiesto doterajšieho HTML súboru uložené v databáze, čo ich chráni pred poškodením aj pri prípadnom páde Firefoxu. Veľkým mínusom, ktorý bol vždy Firefoxu vyhadzovaný pred oči bola spotreba operačnej pamäte. Vo Firefoxe 3 prešla správa pamäte radikálnymi zmenami, bolo opravených niekoľko stoviek chýb spôsobujúcich rast spotreby pamäte a vývojári zabudovali do Firefoxu vynovenú správu pamäte, ktorá pravidelne kontroluje využitie pamäte a ak sa nejaká jej časť, doteraz vyhradená Firefoxu už nebude používať, uvoľní ju pre iné aplikácie. Viac informácií o novinkách technického rázu sa môžete dočítať vo vývojárskom centre.

Nový Firefox 3 sa určite oplatí vyskúšať, veľa užitočných informácií nájdete na stránkach MozillaEurope a v prípade, že sa vyskytnú nejaké problémy, odporúčame Firefox Support, radi vám poradíme aj na našom fóre. Neostáva nám už nič iné, ako vám popriať veľa príjemných chvíľ v spoločnosti Firefoxu 3. Veď nie je nič dôležitejšie než spokojnosť používateľa, o ktorú sa aj naďalej bude snažiť celý tím Mozilla.sk.

Komentáre (85) k príspevku “Firefox 3 – na čo sa môžeme tešiť”

 1. caesar1987 napísal:

  uz len 27 minut 😀

 2. firefox 3 napísal:

  26 :)

 3. Paulie napísal:

  jaj ako sa tesim.

 4. johny napísal:

  neviete kedy vide tu na mozilla.sk prelozena verzia?

 5. firefox 3 napísal:

  vsak vyjdu vsetky aj slovenske

 6. juri napísal:

  už len 9 minut

 7. caesar1987 napísal:

  jj vyjde aj slovenska, ved aj rccka boli prelozene

  8 minut 😀

 8. mirecc napísal:

  UZ LEN 7 MINNN

 9. caesar1987 napísal:

  uz vidim tu rychlost, akou to pojde stiahnut 😀

 10. firefox 3 napísal:

  ta ne davaj heeeeeet

 11. firefox 3 napísal:

  to musim dat het ten co mam teraz firefox 3 RC 3?

 12. mirecc napísal:

  jj pojde to nejakych 20 KB/S 😀 tolko ludi to bude stahovat ale uz sa tesim

 13. caesar1987 napísal:

  neviem, ale myslim ze nebude treba.. skus kuknut na fore, mozno tam o tom bude info.
  5 minut 😀

 14. firefox 3 napísal:

  5 min

 15. firefox 3 napísal:

  ta ja radsej odinstalujem a na novo vsetko:) neda sa dajak odjebat het z visty ten IE debilny?

 16. firefox 3 napísal:

  inak dufam ze pojde webky na tom aj free streamy bo nejde to hned ale musis furt instalovat media player 11 dajaky plugin pici… ta dufam ze to opravili

 17. caesar1987 napísal:

  neviem. ale najskor nie, pretoze windows potrebuje ie k tomu, aby bezal.
  odstran ikonky a nebudes vediet, zeho mas 😀
  3minuty

 18. johny napísal:

  budeme stahovat +-8MB subor 30 minut 😀

 19. firefox 3 napísal:

  😀 spravne kokotsky IE

 20. firefox 3 napísal:

  co 30 ta kde lol

 21. firefox 3 napísal:

  ja mam download manager :)

 22. caesar1987 napísal:

  30 minut na 10megabitovom pripojeni 😀

 23. firefox 3 napísal:

  internet download manager the best

 24. firefox 3 napísal:

  2

 25. firefox 3 napísal:

  1 min

 26. caesar1987 napísal:

  mozilla.com uz nevie ze je stranka 😀
  pekne pretazeny server 😀

 27. firefox 3 napísal:

  co to z com treba tahat? vsak nebude to na sk stranke??

 28. Red-Hawko napísal:

  Už je to tu 😀

 29. caesar1987 napísal:

  tak skoro to nestiahneme.. mozillacke stranky si pretazene 😀

 30. mirecc napísal:

  Hej kde to je nemozem to najist

 31. caesar1987 napísal:

  napodobne.. ani na com to nie je..

 32. Lukáš Koškár napísal:

  Bill Gates opäť ukázal svoju moc 😀

 33. SHato napísal:

  stale nic.. :)

 34. caesar1987 napísal:

  😀 nikde nic. ani na mozilla.com.. zeby nas niekto oklamal?? 😀

 35. mnn napísal:

  tak si myslim ze vela ludi nestihne ten download day ak to bude takto vytazene aj najblizsich 24 hodin :-) :-)

 36. mirecc napísal:

  skoda som sa strasne tesil

 37. caesar1987 napísal:

  a ani vtedy ak nedaju na stranku odkaz 😀

 38. simply napísal:

  Hormadny DDoS utok jak svina…

 39. caesar1987 napísal:

  od uzivatelov 😀

 40. simply napísal:

  Firefox TV http://air.mozilla.com/

 41. SHato napísal:

  o takej jednej v noci to bude myslím OK.. :)

 42. Pa-pu napísal:

  http://air.mozilla.com/ sledujte tie kiomentare

 43. mirecc napísal:

  dovie ci to aj dnes daju

 44. Vlado napísal:

  cawte kde sa to da najst hodte sem link ja to nemozem najst

 45. 5o napísal:

  Nemá to náhodou byť na stránke http://www.spreadfirefox.com ? Ale Fx mi pise ze server ma prilis dlhu odozvu.

 46. mnn napísal:

  btw slo to uz stiahnut pred 19:00 (asi o 16:00) stacilo ist na ftp mozilly 😀 😀 😀

 47. Pa-pu napísal:

  uz stahujem ale iba po anglicky

 48. caesar1987 napísal:

  radsej namiesto tv by mohli dat firefox na stiahnutie 😀

 49. caesar1987 napísal:

  hodte link 😀

 50. mirecc napísal:

  no dke sa to da stiahnut

 51. loo napísal:

  nejde nic ani mozilla ani ten download day nic dpc

 52. opera_ftw napísal:

  vy sa vlastne tesite na to, co v opere uz davno je haha 😀

 53. SHato napísal:

  co v opere uz davno je?.. 😀

 54. caesar1987 napísal:

  nejaky blbecek musi vzdy napisat 😀
  este sem napis ze ie je lepsie ako firefox a ma jebne 😀

 55. loo napísal:

  dpc poslite dajaky link kde sa to da stahnut boha

 56. caesar1987 napísal:

  kaslem na to.. mozilla asi este viac ako ja ked nevedia dat link na stranku.

 57. SHato napísal:

  mozilla.com
  😀

 58. loo napísal:

  ideeee tu mate anglicku zatial zajtra dufam pojde slovenska link

  http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.0/win32/en-US/Firefox%20Setup%203.0.exe

 59. loo napísal:

  http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.0/win32/en-US/Firefox%20Setup%203.0.exe stade to ide len anglicky zatial

 60. loosss napísal:

  maaaaaaaaaaam ale len anglicku verziu chodte dajdte do googla softexia vyhladat tam je ANJ verzia a ide

 61. rasis napísal:

  Firefox 3 download
  Tuesday, 17 June 2008

  ťahajte z rasis.sk

 62. SHato napísal:

  ja si pockam na auto aktualizaciu.. ;)..

 63. Pa-pu napísal:

  http://www.softexia.com/news.php?readmore=4296

 64. SHato napísal:

  a myslíte si ze sa to zapocíta ked budete tahat z FTP?.. :)

 65. Pa-pu napísal:

  ftp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.0/win32/sk/

 66. schumiman napísal:

  ten link ftp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.0/win32/sk/

  je RC2. na co to sem stale davate?

 67. caesar1987 napísal:

  thx za ftp

 68. schumiman napísal:

  ten link ftp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.0/win32/sk/

  je RC3. na co to sem stale davate?

 69. rasis napísal:

  nie je to RC 3

 70. c_C napísal:

  cez FTP sa stiahnutia nezarátajú, použite radšej
  http://download.mozilla.org/?product=firefox-3.0&os=win&lang=sk
  keď už nevydržíte :) (ale možno ani toto nezaráta stiahnutie)

 71. schumiman napísal:

  ved to tam je pridane 11.06.08 – teda po vydani RC3

 72. mirecc napísal:

  Takco aj to dnes bude

 73. Hrehi napísal:

  da sa stiahnut na slunecnice.cz aj sk verzia

 74. schumiman napísal:

  hej, ta slunecnice sa pochlapila – je to final version a SK!!!

 75. djmk napísal:

  da sa stiahnut uz aj na mozilla.sk

 76. 5o napísal:

  na mozilla.com a http://www.spreadfirefox.com som sa konecne pomaly ale isto dostal. Ale ono sa da stiahnut Firefox 3.0RC3 :-S Teraz neviem ci je to ono alebo nie, ci RC3 beru ako oficialnu verziu len to este nepremenovali alebo co. To fakt neviem. Ale asi ano.

 77. mimac napísal:

  Do Download Day 2008 sa zapocitava aj stiahnutie z mozilla.sk?

 78. 5o napísal:

  To by zaujmalo aj mna.

 79. Hrehi napísal:

  vyzera to tak ze spreadfirefox.com rozhadzuje ludi na jednotlive regiony a rataju sa downloady z jednotlivych jazkykovych mutacii mozilly celkovo takze je asi jedno ci si stiahnes firefox tak alebo onak

 80. PeePay napísal:

  aj na mozilla.sk je odkaz na stiahnutie vo formate http://download.mozilla.org/?product=firefox-3.0&os=win&lang=sk takze rata sa aj to

 81. 1 napísal:

  vyzera to dost zaujmavo.ziadnu negativnu zmenu nevidim,je to same + !
  odporucam

 82. opera_ftw napísal:

  snad okrem add-ons je v opere setko co tu je, fakt, ten zoom je tam uz od osmicky, stahovanie odjakziva, zalozky od 9.5, jedine co je tu lepse v 3.0 je to ze to heslo to dava v pasiku hore, skuste operu – speed dial atd. jednoducho lepsia, tv program mi tam nechyba :)

 83. zuza2000 napísal:

  nestratia sa mi po nainstalovani trojky vsetky doterajsie zalozky?
  isto?
  lebo uz sa mi to s mozillou raz stalo!

 84. mozilla napísal:

  ako pohoda vzhlad a tak a sakra stale mi spada a spada napr.pri stahovani to ma napr. STVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

 85. hepyno napísal:

  Vie mi niekto vysvetliť, prečo mi firefox pri otvorení nových kariet na 90 percent spadne? Kde sa dá stiahnuť stará dvojková verzia?

Pridať komentár

XHTML: Môžete použiť nasledujúce tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>